PeopleTogether

zpravodajský web nejen pro Východní Čechy

14.červen – Světový den dárců krve

3 min read

Světový den dárců krve si připomínáme každoročně 14. června v den narozenin objevitele Rh faktoru K. Landsteinera, a to od r. 2005, kdy byl zaveden z iniciativy Světové zdravotní organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce.

Světový den dárců krve je poděkováním dobrovolným, neplaceným dárcům krve za jejich život zachraňující dar, připomínkou toho, že svět potřebuje dostatek bezpečné krve pro každého, kdo ji potřebuje. Každých několik vteřin někdo potřebuje někde na světě krev. Transfúze krve a transfúzních přípravků zachrání každoročně životy milionů lidí.

Motto letošního Světového dne zní „Bezpečnou krev pro všechny“. Letos tak Světová zdravotnická organizace zdůraznila povinnost vlád zajistit zvýšení množství krve od dobrovolných, neplacených a pravidelných dárců krve a posílit opatření bezpečnosti krve a krevních produktů pro příjemce.

V České republice bohužel počet dárců krve v poslední době klesá – v nemocničních zařízeních transfúzní služby je registrováno cca 233 tisíc pravidelných dárců, což je podstatně méně, než počet doporučovaný WHO, který by měl být o cca 150 tisíc vyšší.

Stávající počet dárců je ještě dostatečný pro pokrytí potřeb pacientů, ale chybí rezervy pro případ mimořádného výdeje. Podle již loni citovaného stanoviska Společnosti pro transfúzní lékařství je cílem zastavit pokles dárců krve v nemocnicích a co nejrychleji se vrátit k počtu alespoň 300 tisíc darujících dárců ročně.

Český červený kříž si Světový den dárců krve připomíná na ústřední úrovni slavnostním předáváním Zlatých křížů ČČK za 160 darů krve dne 15.6.2019 11:00 v Praze, Kaiserštejnském paláci. Další akce proběhnou na regionální úrovni. Výchova k bezpříspěvkovému dárcovství krve a jejích složek a oceňování dárců krve patří k hlavním programům ČČK, který spolupracuje s transfuzními zařízeními.

Stát se dárcem krve je stále platnou výzvou pro každého zdravého člověka – podrobněji viz  www.cervenykriz.eu/darcovstvikrve .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: