Amnesty + augmentovaná realita = nový trend v záchraně vězňů poprvé na festivalu Metronome

Amnesty International se spojila s největším pražským hudebním festivalem Metronome (22. a 23. června), aby s jeho návštěvníky oslavila výročí 70 let od přijetí jednoho z nejzákladnějších lidskoprávních dokumentů, Všeobecné deklarace lidských práv. 

  • Udělej si #FREEDOMSELFIE a ukaž solidaritu s vězni svědomí
  • Speciální Amnesty Facebook filtr vyvinutý agenturou HAVAS Prague odstartujeme na pražském hudebním festivalu Metronome, kde slavíme 70 let Všeobecné deklarace lidských práv
  • Za nespravedlivě vězněné už se s Freedomselfie postavili muzikanti jako Tomáš Klus, Ewa Farna, Zrní, Tata Bojs a řada dalších

Připravila při té příležitosti velký interaktivní projekt #freedomselfie, kterým chce podpořit obránce a obránkyně lidských práv, kteří jsou vězněni pouze za to, že se nebáli postavit za práva v deklaraci uvedená.

„I když je tomu už 70 let, stále totiž dochází k jejímu porušování v mnoha koutech světa. Není tomu jinak ani v případě Ateny Daemiové, íránské aktivistky, která se na Facebooku a Twitteru zastávala žen nebo kritizovala množství poprav. Odsoudili ji za to na 7 let. Ve vězení je i Číňan Wu Kan, a to za to, že online i na různých demonstracích upozorňoval na nespravedlivá odsouzení lidskoprávních právníků. Bez těchto odvážných lidí, kteří se staví za lidská práva a prosazují je, by deklarace byla jen bezcenný kus papíru, upozorňuje Žaneta Sladká, vedoucí projektu z Amnesty International.

#Freedomselfie má umožnit lidem vyjádřit solidaritu s nespravedlivě vězněnými tím, že si s nimi udělají „selfíčko.“ Když filtr použijete, obličej je napůl váš a napůl vězně – jako symbol toho, že díky vám je už na půl cesty z vězení…

Do projektu se rozhodla zapojit celá řada umělců – nejen těch z Metronomu: Muzikanti ze Zrní, MidiLidi nebo Tatabojs, Tomáš Klus, Ewa Farna, Klára Vytisková, ale třeba i herečky Ester Geislerová nebo Simona Babčáková.

Klávesista kapely Mandrage František Bořík se zapojením do kampaně neváhal: „Amnesty International podporuji už léta. Líbí se mi, s jakou vervou neúnavně bojují o životy těch, na které svět zapomněl. Jsem rád, že se můžu aspoň malou měrou zasadit o pomoc někomu v nouzi, řekl.

Amnesty na Metronome v Holešovicích

Slavnostním startem #freedomselfie to ale pro Amnesty na Metronomu nekončí. Vedle petičních Freedom Pointů věnovaných článkům Všeobecné deklarace lidských práv, proběhne v Amnesty hlavním stanu nabitý program:

Živá knihovna je unikátní příležitost, jak se potkat se zástupci menšin žijících v Česku a v malých neformálních skupinkách se po vyslechnutí jejich příběhu zeptat na vše, co vás zajímá v pátek 22. 6. od 16:15 a od 18 hodin.

 Diskuse o obráncích lidských práv ve světě. Vystoupí zástupce Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni a vedoucí kampaní Amnesty International v sobotu 23. 6. od 15 hodin. 

Autorské čtení knihy „Nejlepší kniha o fake news, dezinformacích a manipulacích“ s následnou debatou s autorem Milošem Gregorem v sobotu 23. 6. od 17 hodin.

Art Wall of Solidarity navržená malířem Adamem Jílkem čeká na ty, kteří chtějí napsat vzkaz podpory a solidarity vězněným obráncům lidských práv a stát se tak součástí kolektivního uměleckého díla. Jeho slavnostní dokončení v podobě Art Show proběhne v kooperaci s německým streetartovým umělcem Jensem Besserem  za účasti muzikantů v sobotu 23. 6. od 19 hodin. 

Zastávky Lidskoprávní stopovačky budou v prostoru celého areálu a seznámí vás se všemi články deklarace, protože kdo z nás přesně ví, jaká ta základní lidská práva vlastně jsou?

autorka tiskové zprávy : Martina Pařízková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: