Bezpečnostní rada Královéhradeckého kraje projednala opatření proti spalničkám

Bezpečnostní rada Královéhradeckého kraje projednala aktuální stav a možná opatření proti spalničkám. Fakultní nemocnice Hradec Králové přijala od začátku letošního roku do včerejšího rána 46 pacientů se spalničkami, 27 z nich se nakazilo během epidemie v trutnovské firmě Siemens.

V pondělí ráno zůstávalo v péči fakultní nemocnice šest pacientů. Podle krajských hygieniků ale epidemie ještě nekončí. Dobíhá inkubační doba, po kterou se onemocnění ještě u někoho může projevit.

„Takto nakažlivé onemocnění nemůžeme brát na lehkou váhu. Zástupci fakultní nemocnice a jednotlivých složek integrovaného záchranného systému mě informovali o preventivních krocích, které učinili, aby předešli epidemii spalniček ve svých řadách. Podle mého soudu jsou dostatečné. Chtěl bych ale toto cestou apelovat také na všechny obyvatele našeho kraje, aby onemocnění nepodceňovali, symptomy spalniček nepovažovali třeba za vyrážku a vyhledali pomoc lékaře co nejdříve,“ uvedl hejtman Jiří Štěpán.

Na zvýšený výskyt spalniček reagovalo vedení fakultní nemocnice vyšetřením svých zaměstnanců na úroveň protilátek. Soustředí se především na personál těch oddělení, která primárně se spalničkami mohou přijít do styku – oddělení urgentního příjmu, infekční, kožní a dětské kliniky a také jednotky intenzivní péče. Vyšetřeno bylo již téměř 400 zaměstnanců a ti, kteří protilátky neměli, byli přeočkování.

„Nedá se konkretizovat, která skupina obyvatel je ohrožena nejvíce. Ti, kteří spalničky prodělali, protilátky v drtivé většině mají. Střední generace, která byla očkována jen částečně, v desítkách procent nemá protilátky. Trvanlivost očkování není celoživotní a záleží na nastavení imunitního systému. Mladá generace, která byla nedávno očkována, protilátky má,“ uvedl ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové Vladimír Palička.

Jak uvedl ředitel krajských hasičů František Mencl, vedení doporučilo svým zaměstnancům, aby se podrobili preventivnímu vyšetření na protilátky. Podle výsledků se následně rozhodne, jaké budou následující kroky.

Spalničky jsou akutní vysoce nakažlivé onemocnění s inkubační dobou 8–21 dnů. Onemocnění se přenáší kapénkovou infekcí. V České republice bylo zavedeno povinné očkování proti spalničkám v roce 1969, nejprve jednou dávkou živé atenuované vakcíny, od roku 1975 se očkování provádí dvěma dávkami vakcíny. V tomto období byly očkovány děti po dovršení 12 měsíců života.

Bezpečnostní rada Královéhradeckého kraje je poradní orgán kraje pro přípravu na krizové situace. Jejím předsedou je hejtman Jiří Štěpán. Bezpečnostní rada projednává a posuzuje například havarijní a krizový plán kraje, přehled možných zdrojů rizik či pandemický plán kraje a také schvaluje návrh ročního plánu cvičení složek IZS a orgánů krizového řízení v kraji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: