Home » Společnost » ČSÚ: Za měsíční plat koupíte nejméně másla od roku 2000

ČSÚ: Za měsíční plat koupíte nejméně másla od roku 2000

Máslo nezdražuje jen v absolutních číslech, ale také v poměru k průměrné měsíční mzdě. I podle tohoto měřítka je nejdražší od roku 2000 a oproti době před deseti lety si ho průměrný Čech za svou mzdu může dovolit jen něco přes polovinu.

Vyplývá to z dat Českého statistického úřadu (ČSÚ), který sleduje průměrné ceny základních potravin, mezi nimi právě i másla. Zatímco v červenci letošního roku si lze za průměrnou mzdu – 29 346 korun – koupit celkem 585 kostek másla, ještě v roce 2009 to bylo zhruba o dvě třetiny víc.

Výpočet navíc vychází z červencové průměrné ceny čtvrtky másla, která podle ČSÚ činila 50,18 Kč. Od té doby vyšplhala na asi 55 korun, za průměrnou mzdu tak dnes Češi nakoupí jen 533 kostek másla.
Cena másla průběžně stoupá od loňského roku, od letošního května pak strmě – z necelých 42 Kč o asi 13 korun za čtvrtku. Podle zástupce mlékáren je důvodů více: od nedostatku smetany na trhu po odklon Čechů od levnějších rostlinných margarínů.

Šéf mlékárny Madeta Milan Teplý odhaduje, že máslo může před Vánoci stát až 70 korun. Způsobuje to zejména cena smetany, která je oproti loňskému roku více než dvojnásobná – 89 korun za litr.
V Česku funguje 35 průmyslových mlékáren a 166 mini mlékáren. Z velkých výrobců ale produkuje máslo jen malý počet. Některé mlékárny si u nich nechávají máslo balit, aby ho měly v nabídce.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6776-3/csu-za-mesicni-plat-koupite-nejmene-masla-od-roku-2000

Facebook Comments

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

More 874 posts in Společnost
Recommended for you
Nejvyšší podíl seniorů mají Hradec Králové a Písek

Počet obyvatel České republiky v průběhu loňska poprvé v historii přesáhl hranici 10,6 miliónu. Během posledních...

UA-101450714-1
%d blogerům se to líbí: