PeopleTogether

zpravodajský web nejen pro Východní Čechy

Czech Press Photo 2017 v Hradci Králové

5 min read

Výstava této velmi zásadní akce potrvá od 7. 6. – 31. 7. 2018 v Galerii u Přívozu ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové.  7. června v odpoledních hodinách proběhla slavnostní vernisáž a náš zpravodajský web u toho nemohl chybět.

Vernisáž moderovala Vladimíra Buchtová. Po sedmnácté hodině nic nechybělo ke slavnostnímu zahájení a tak Vladimíra Buchtová přivítala tajemnici Terezu Nyklíčkovou, od hejtmana Královéhradeckého kraje Jiřího Štěpána, který se z pracovních důvodů nemohl zúčastnit, ta předala vřele pozdravy od hejtmana a poděkovala nejen knihovně, ale také ředitelce této soutěže, za to, že se tato výstava může uskutečnit v Hradci Králové. Ředitelka Studijní a vědecké knihovny v Hradci Králové Eva Svobodová  se k těmto slovu s milým úsměvem připojila a závěrečné slovo patřilo ředitelce soutěže Czech Press Photo Veronice Souralové, která fotografii jako takovou označila za úžasný materiál, se kterým se dá výborně pracovat a to přináší právě momentky, které fotograf zachytí a které jsou k vidění zde v Hradci Králové.

Vernisáž si nenechala utéct ani náměstkyně hejtmana královéhradeckého kraje Martina Berdychová.

O akci Czech Press Photo 2017 – Nejlepší fotografie roku

Výstava vítězných a dalších vybraných fotografií a videí 23. ročníku soutěže Czech Press Photo Celkově představí téměř 500 fotografií a videí od více než 100 autorů.

Výstava Czech Press Photo 2017 ukáže nejen snímek vítěze hlavní ceny „Fotografie roku“, ale také práce těch, kdo uspěli v jednotlivých kategoriích a i další vybrané neoceněné fotografie, které mapují celý rok.

Největší pozornost zpravidla přitahují tradiční kategorie, jako jsou například Aktualita, Každodenní život či Lidé, o kterých se mluví. Vloni k nim však přibyly navíc kategorie Problémy dnešní doby či Lifestyle. V letošní soutěži byla velmi silně zastoupena kategorie Příroda, věda a životní prostředí s fotografiemi, které přibližují tu hezčí stránku světa. Chybět ale nebude ani video, jež bude zastoupeno prostřednictvím oceněných dokumentů v kategoriích Aktualita a reportáž, Feature a Investigation.

Mezi tématy, které se letos snímky objevují, je opět řada jak domácích, tak mezinárodních událostí, které během poslední doby přitáhly pozornost miliard obyvatel celé planety. Patří sem třeba změny, které v uplynulých měsících proběhly v Turecku, průběh voleb nového amerického prezidenta či problémy, jež hýbou oblastí Blízkého východu. Z domácích témat výstava ukazuje například propuštění Jiřího Kajínka, portréty nedávno tragicky zemřelého herce Jana Třísky při natáčení jeho posledního filmu Po strništi bos.

Prostřednictvím mnoha dalších kategorií Czech Press Photo se však návštěvníkům představí i témata, která většinou každodenně neplní první stránky novin a magazínů. Na jedné straně obyčejný, na druhé i trochu stylizovaný pohled na současný svět pak zachycují fotografie z kategorií Každodenní život, Umění a kultura, Sport a již zmiňovaný Lifestyle. Návštěvníci se mohou také těšit na fotografie indiánů z amazonského pralesa či snímky psů, kteří pomáhají opuštěným lidem. Každý si napříč kategoriemi najde téma, které ho zajímá a osloví. Řada snímků je prezentována i na obrazovkách, čímž se spektrum vystavených fotografií ještě rozšiřuje.

Návštěvníci výstavy si budou proto moci opravdu z čeho vybírat. Do letošního ročníku prestižní soutěže Czech Press Photo se přihlásil rekordní počet autorů. Mezinárodní porota hodnotila práce 482 fotografů s trvalým bydlištěm v České a Slovenské republice s celkovým počtem 7277 fotografií.

K této výstavě také patří doprovodná výstava pod názvem : „Na handicap nehrajem“ jedná se o fotografie Centra Paraple, jejichž autorem jeTomáš Lisý. Tato výstava je k vidění též ve Studijní a vědecké knihovně v Hradci Králové.

Co sdělit k této výstavě? Fotografie zachycují čas strávený s rodinou a přáteli, chvíle odpočinku či naopak aktivní sportovní vyžití. Okamžiky blízké nám všem a prožitky, které se nemění – ať stojíme na vlastních nohou či sedíme na vozíku. Výstava přibližující běžný život vozíčkářů vznikla v rámci projektu OTEVŘENÉ PARAPLE, který je spolufinancován EU.

[foogallery id=“15381″]

+ tzaké zdroj : https://www.czechphoto.org/detail-programu/791-145/czech-press-photo-2017-v-hradci-kralovem/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: