Do „Síně slávy – pocta za rozvoj venkova“ byl uveden Ing. Jiří Vačkář, in memoriam, jako osobnost venkova 2018

Stálá komise Senátu pro rozvoj venkova , ve spolupráci se Spolkem pro obnovu venkova ČR, Svazem měst a obcí ČR a Sdružením místních samospráv ČR – vyhlašovatelé ocenění, otevřeli dne 26. 10. 2018 „Síň slávy – pocta za rozvoj venkova“.

Této pocty se dostalo, jako prvnímu, Ing. Jiřímu Vačkářovi, in memoriam, za celoživotní přínos českému venkovu, zahájení národního Programu obnovy venkova, propagaci soutěže Vesnice roku a osobní nasazení při vzniku evropského Programu rozvoje venkova včetně nastartování programu LEADER v České republice.

Ocenění převzali zástupci rodiny z rukou předsedy Stálé komise Senátu pro rozvoj venkova Miroslava Nenutila, za přítomnosti Veroniky Vrecionové, předsedkyně SPOV ČR a poslankyně PČR, Stanislava Polčáka, předsedy SMS ČR a poslance Evropského parlamentu a Pavla Drahovzala, výkonného ředitele Svazu měst a obcí ČR ve Frýdlantském salonku Valdštejnského paláce, sídle Senátu PČR.

Ing. Jiří Vačkář prožil většinu svého života na venkově, vystudoval zemědělství, pracoval v různých zemědělských podnicích. Od roku 1990 se zapojil do politického života, byl poslancem ČNR a později Poslanecké sněmovny PČR. Celý svůj život věnoval zemědělství a venkovu, jako poslanec se zasloužil o zahájení financování národního Programu obnovy venkova.

Významné bylo jeho působení na Ministerstvu pro místní rozvoj a Ministerstvu zemědělství. Ve funkcích na obou ministerstvech podporoval realizaci Programu obnovy venkova, včetně postupného navyšování jeho rozpočtu, napomáhal rozvinutí soutěže Vesnice roku a vznik prvních Místních akčních skupin. Na Ministerstvu zemědělství se zasloužil o implementaci evropského Programu rozvoje venkova. Prosadil také zahájení programu LEADER, nejprve v pilotní podobě s podporou z národních prostředků, později s podporou Programu rozvoje venkova.

Do Síně slávy, jako osobnost roku 2018 in memoriam, byl nominován Spolkem pro obnovu venkova ČR, Stálou komisí Senátu pro rozvoj venkova, Sdružením místních samospráv ČR a Svazem měst a obcí ČR.

Na základě dohody s Národním zemědělským muzeem v Praze bude v jeho prostorách každoročně věnováno  místo pro umístění  fotografie  oceněných.

Veronika Klapalová

Nezávislá novinářka mapující dění nejen v Královéhradeckém kraji z oblastí sportu, kultury, hudby, workshopů, dále přinášející komerční zprávy z české společnosti, v neposlední řadě mapuje aktivity a akce dětí, dospělých i seniorů.

+ zdroj: https://www.senat.cz/zpravodajstvi/zprava.php?ke_dni=10.11.2018&O=11&id=2574&from=M&fbclid=IwAR1J4Ej8wkwLnW3SCR7Q14Te9IztYREONulV7sbvJRiJZbIpgS0FJmVFAdk

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: