V Domově Potoky pečují také o lidi s Huntingtonovou chorobou

Soukromé zařízení v Domově Potoky, v němž se starají o duševně nemocné osoby, si spolu s úředníky odboru sociálních věcí Krajského úřadu LK prohlédl v polovině prosince náměstek hejtmana LK Pavel Svoboda. Vedení kraje totiž uvažuje o tom, že zařadí Domov Potoky do Základní sítě poskytovatelů sociálních služeb LK, čímž by měl domov nárok na finanční podporu od státu i Libereckého kraje.

 Domov sídlí v obci Chřibská v Ústeckém kraji. Pečuje ale také o klienty s Huntingtonovou chorobou, kteří pocházejí z Libereckého kraje. Liberecký kraj přitom podobné zařízení na svém území nemá.

„Máme domovy pro seniory, určené pro občany v důchodovém věku. Nemáme ale žádné zařízení pro mladší lidi, kteří trpí Huntingtonovou chorobou. Toto onemocnění mozku, jež se vedle snížení duševních schopností projevuje typickými trhavými pohyby, se obvykle objevuje u osob ještě v produktivním věku,“ vysvětlil náměstek hejtmana LK Pavel Svoboda. „Domov Potoky je nadregionálním zařízením. Protože uvažujeme o tom, že jej budeme podporovat, jeli jsme se podívat, jak to tam vypadá,“ dodal.

Domov sídlí v bývalé ubytovně. Nyní prochází postupnou rekonstrukcí. Poskytuje pobytové sociální služby osobám, které mají sníženou soběstačnost v důsledku chronického duševního onemocnění, a jsou plně odkázány na pravidelnou pomoc jiné osoby. Zařízení je určeno pro osoby starší 40 let. Kapacita domova se zvláštním režimem je 70 míst.

„Jejich klienti pocházejí ze tří krajů. Potvrdili jsme si, že domov se o umí dobře postarat,“ poznamenal Pavel Svoboda.

Huntingtonova choroba je dědičné onemocnění mozku, charakteristické nekoordinovanými pohyby a snížením mentálních schopností. Nemoc oslabuje imunitní systém pacienta, čímž zkracuje jeho délku života. Touto chorobou onemocní průměrně jeden člověk z deseti dvaceti tisíc lidí. Nejčastěji se její první příznaky objeví mezi 35 45 lety. Jde o nevyléčitelnou nemoc, která může být v závěrečné fázi provázena i poruchami chování a neschopností řeči a polykání. Vede k podvýživě a celkové sešlosti organismu. Tuto nemoc popsal jako první v roce 1872 americký lékař George Huntington.

zdroj: http://www.svoboda-pavel.cz/v-domove-potoky-pecuji-take-o-lidi-s-huntingtonovou-chorobou-872cz11/

%d blogerům se to líbí: