Hradečtí zvoníci v úterý 28. srpna rozezněli třetí největší zvon v Česku, zvon „Augustin“ a to v den jeho svátku

V 17:15 hodin vyrazil průvod od Adalbertina k Bílé věži, šlo průvod hradeckých zvoníků v nových renesančních kostýmech.  Před Bílou věží byl cechovní korouhví a ferulí pasován nový zvoník zvonu Augustin. V 18 hodin pak začalo slavnostní zvonění, které trvalo 10 minut.

Bílou věž spravuje Hradecká kulturní a vzdělávací společnost již od roku 1991. A ve věži, jak je známo, je třetí největší zvon České republiky Augustin. Hradec Králové se může pochlubit v podstatě jedním z největších souborů historických zvonů.

Jak říkali sami zvoníci : „Když se hmota 10 tun rozhýbe a zvon se takzvaně nazvoní tak zní tím krásným hlasem. Ten hlas se vnímá nejen samozřejmě sluchem, ale ty vibrace jsou tak silné, že ho člověk vnímá vlastně celým tělem“. A dodávají. „Augustin je světec. A na počest tohoto světce se radní města Hradce Králové v roce 1509 rozhodli, že zvonu dají toto jméno. V roce 2008 jsme se rozhodli, že se pokusíme obnovit zvonění na zvon. Odborníci, kampanologové, ho prověřili, nechali jsme si udělat nové statické posudky. Dendrologické průzkumy zvonové stolice. Provedly se drobné opravy, zejména se vyměnil závěs srdce zvonů, které je z volské kůže, tak, aby to zvonění bylo bezpečné. A potom jsme provedli několik kontrolních zvonění. A zjistili jsme, že ten zvon je v perfektní kondici. A od té doby pravidelně zvoníme.“

Zajímalo nás kolik zvoníků musí být, aby Augustina rozhoupali? Dostali jsem jasnou odpověď: „Minimálně 5 zvoníků. Čtyři, kteří zabezpečují to rozhoupání zvonu a zvonění. A ten pátý v podstatě nějakým způsobem řídí to zvonění a kontroluje pohyb srdce“.

Na akci se přišlo podívat několik desítek lidí a několik hostů smělo být i ve věži, kde jsme my sami byly svědky desetiminutového zvonění, které kráně znělo na Velkým náměstím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: