Jan Hamáček, Jana Maláčová a Josef Středula jednali o růstu platů

Odbory chtějí dohodu o zvýšení platů ve státní sféře uzavřít v srpnu.

Odbory chtějí vědět, o kolik a odkdy si zaměstnanci státu a veřejných služeb polepší. Předseda Českomoravské odborové konfederace Josef Středula o tom v pátek (10.8.2018) jednal s ministrem vnitra Janem Hamáčkem a ministryní práce a sociálních věcí Janou Maláčovou. J. Středula chce jednání s vládou na téma růstu platů ve veřejné sféře uzavřít do konce srpna.

V čem se shodují

Vláda navrhuje zvýšit prostředky na platy zaměstnanců veřejného sektoru o šest procent. Tarifní platy by se měly zvýšit jen o dvě procenta a zbytek by měl jít na odměny. Odbory požadují zvednutí platových tarifů o deset procent, a to všem pracovníkům.  ČSSD chce požadavky na zvýšení platových tarifů podpořit. „Budeme se snažit maximálně se přiblížit požadavkům odborů,“ uvedl na tiskové konferenci Jan Hamáček. (Poznámka: Pro pedagogické pracovníky se ve státní rozpočtu počítá s celkovým 15% nárůstem objemu finančních prostředků – tarify i odměny dohromady.)

J. Středula se s J. Hamáčkem a J. Maláčovou shodl také na tom, že minimální mzda by se měla co nejvíce přiblížit padesáti procentům průměrné mzdy. Společně podporují i požadavek, aby se od příštího roku zvedla na 13 760 korun. Předseda ČMKOS již po červnových jednáních s premiérem upozornil, že pokud nedojde ke zvýšení tarifních platů, nemusí se peníze k těm, kteří jsou nejhůře ohodnocováni, vůbec dostat. Termín dalšího jednání s vládou doposud není stanoven.

Ve hře jsou tři varianty

Ministerstvo práce propočítávalo tři varianty zvyšování platů: vládní, odborovou a kompromisní. Ve všech by do tarifu putovaly téměř dvě třetiny navýšené sumy, třetina by zbyla na odměny. Odbory žádají zvýšení tarifů všem pracovníkům o deset procent, ozbrojeným silám o čtyři procenta. Vláda by zatím zvedla tarify o deset procent jen učitelům. Nejméně by je upravila vojákům a policistům, a to o dvě procenta. Kompromisní varianta předpokládá deset procent k tarifu učitelům i nepedagogickým a technickým pracovníkům škol, ostatním pak zvyšuje tarify o něco víc než vládní návrh.

Ve veřejných službách a správě loni údajně pracovalo přes 634 700 zaměstnanců. Průměrný hrubý plat dosáhl 31 968 korun.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/7478-3/j-hamacek-j-malacova-a-j-stredula-jednali-o-rustu-platu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: