Jídelnu důchodců přestane zřizovat město, převzít ji může soukromý provozovatel

Počet vydávaných obědů v královéhradecké jídelně důchodců dlouhodobě klesá. Ke snižování zájmu ze strany seniorů přispívá především rozšiřující se nabídka možností stravování v soukromých zařízeních či ve školách na celém území Hradce Králové. Ekonomicky je jídelna seniorů pro město nevýhodná, zastupitelé proto rozhodli, že ji město přestane zřizovat a převezme ji soukromý provozovatel učený na základě výběrového řízení.

Provoz jídelny důchodců byl spuštěný v roce 2005, od té doby však počet odebraných obědů klesl na jednu třetinu. „Nechceme se prostoru zbavit, ale chceme najít řešení. Situaci by mohl vyřešit soukromý provozovatel, kterého město plánuje vybrat na základě připravovaného výběrového řízení. Vypsané by mohlo být do konce června, přičemž předpokládáme, že spolu se všemi právními záležitostmi bude vyhodnoceno do půl roku. Do té doby zůstane jídelna seniorů v provozu. Budoucí ceny vydávaných obědů od soukromého investora by ovšem mohly být obdobné jako doposud, “ sdělil náměstek primátora Martin Hanousek. Cena jednoho oběda je zatím 70 korun, jeho skutečná cena se ale už v roce 2018 navýšila na 96 korun. V budoucnu by cena ještě mohla stoupat, a to především kvůli snižujícímu se zájmu ze strany strávníků. Odběry jídel za poslední dobu ukončilo také Centrum sociální pomoci a služeb. S klesajícím zájmem by se podle odhadů cena jednoho oběda, v případě setrvání jídelny ve vlastnictví města, mohla v příštím roce vyšplhat až na 118 korun. „Myslím si, že soukromý provozovatel má více možností vést jídelnu efektivněji, přičemž úspora pro město bude činit milion až jeden a půl milionu korun,“ dodal Hanousek. 
 
V jídelně nyní pracují čtyři zaměstnankyně, všechny již byly informovány o možnostech pracovního uplatnění v rámci školních jídelen. „Navštívil jsem jídelnu, její zaměstnance i klienty, kterým chceme dát jasné vize do budoucna. Jídelna by měla podle dosavadních plánů skončit k poslednímu říjnu tohoto roku. Dvěma zaměstnankyním již byla nabídnuta jiná práce ve stejném oboru,“ doplnil Hanousek. Peníze, které se už nebudou investovat do zařízení, chystá město vložit do sociálních služeb pro seniory, například do pečovatelských služeb. 
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: