Josef Středula: „Jde o seriózní dohodu, ČR má ale na víc“

„ČMKOS vítá zvýšení minimální mzdy na 13 350 korun. Sice bychom si uměli představit mnohem vyšší hranici, ale i tuto úroveň považujeme za seriózní dohodu,“ říká Josef Středula, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů. „Pro další období by však minimální mzda rozhodně neměla zůstat v tak nízké hladině. Zaostali jsme za všemi okolními vyspělými zeměmi a Česká republika má rozhodně na víc. Přesto chci vyjádřit poděkování vládě za podporu růstu minimální mzdy a v nejbližším období se musíme soustředit i na další věci, jako je zkrácení pracovní doby. Nebo například navyšování mezd v podnikatelském sektoru – věřím, že zde dosáhneme vysokých hodnot. Lidé by měli zejména na svých výplatách a zvýšení životní úrovně poznat, že se ekonomice daří.“

Práce za minimální mzdu se nyní týká zhruba 4 % zaměstnanců (kolem 150 tisíc). Zvýšení minimální mzdy je však důležité i pro ostatní pracující, protože vytváří tlak na další růst mezd.

Spolu s minimální mzdou se zvedá i tzv. zaručená mzda, která stanovuje nejnižší výdělek, na který má pracovník nárok podle náročnosti a odbornosti práce. Po současném navýšení minimální mzdy by se zaručená mzda měla nově pohybovat mezi 13 350 až 26 700 korunami. (Zaručená mzda byla stanovena v zákoníku práce v roce 2007, má osm stupňů. Nejnižší stupeň je roven minimální mzdě, nejvyšší by měl dosáhnout alespoň jejího dvojnásobku.)

zdroj: https://www.esondy.cz/obsah/110/jde-o-seriozni-dohodu-cr-ma-ale-na-vic/23380

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: