Jubileum Domácí hospicové péče v Oblastní charitě Hradci Králové

V dubnu letošního roku oslavila hradecká Oblastní charita již pět let existence péče o umírající v domácím prostředí. Péče, která se nerozlučně pojí se slovy odborná, důstojná, laskavá a poslední…

Domácí hospicová péče Hradec Králové doprovází nevyléčitelně nemocné na poslední cestě životem. Využít tuto službu – zemřít doma, v kruhu své rodiny a blízkých, se rozhodlo již více jak 700 lidí.

Stále však mnoho rodin netuší, že se o svého blízkého mohou v posledních dnech jeho života postarat doma, společně, s odbornou péči hospicových sestřiček a lékařů.

Pro mnoho rodin bývá příchod smrti, navíc v souvislosti se členem rodiny, zpočátku těžce překonatelnou situací. Jejich obavy, jak péči zvládnou, jsou přirozené a časté. Brzy po příchodu jejich blízkého do domácího ošetření se však rozplynou. Vidí, že domácí péče byla správná volba pro společné prožití posledních dní života s jejich milovanou osobou. Osobní zkušenosti rodin, které prošly hospicovou péčí, jsou cestou pro další, kteří stojí před rozhodnutím – splnit poslední přání, umožnit zemřít doma.

Zkušený tým hospicových sestřiček a lékařů je ve spojení s rodinou celých 24 hodin. Návštěva plyne za návštěvou a sestřičky se stávají na nějaký čas blízkými osobami celé rodiny. Jsou to zkušené zdravotní sestry se specializací pro hospicovou péči. S podporou lékařů paliativní péče z hradecké Fakultní nemocnice vytváří tým, ve kterém vysoká odbornost jde ruku v ruce s laskavostí a lidskostí. Propojení sociálního poradenství, psychologické podpory a zdravotní péče jsou zárukou pro další nevyléčitelně nemocné a pečující rodiny, že doprovázení na poslední cestě životem bude důstojné a že rodina nezůstane ani v nejtěžších chvílích sama.

V uplynulém roce tým Domácí hospicové péče HK poskytl péči 112 pacientům a jejich rodinám. Z toho 93% z nich zemřelo doma. Onkologických pacientů bylo 91, neonkologických pacientů 21. Celkově sestry a lékaři vykonali 1 971 návštěv a zdravotní péče, najezdili téměř 20 tisíc kilometrů. Nejmladšímu pacientovi bylo 38 let a nejstaršímu 98 let.

Dojížděli za pacienty žijícími v Hradci Králové a za obyvateli okolních obcí a měst v okruhu cca 30 km od Hradce Králové: Blešno, Černilov, Černožice, Hoděšovice, Hradec Králové, Chlumec nad Cidlinou, Jeníkovice, Libčany, Libřice, Lochenice, Nechanice, Nový Bydžov, Starý Bydžov, Osice, Roudnice, Rozběřice, Smidary, Smiřice, Stěžery, Třebechovice pod Orebem, Týniště nad Orlicí, Všestary, Zvíkov.

zdroj: http://www.charitahk.cz/nase-strediska/domaci-hospicova-pece/jubileum-domaci-hospicove-pece/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: