“Káva s párou“ v Litoměřicích získala prestižní cenu projektu Má vlast cestami proměn

Setkání srdcí prozářilo Vyšehrad. Za zvuků fanfáry a československé hymny v podání sólisty opery Národního divadla Luďka Veleho začal 10. ročník národní putovní výstavy Má vlast cestami proměn. Na Vyšehradě se poprvé představilo 121 panelů proměn z celé naší vlasti. Za Ústecký kraj se akce zúčastnila radní pro kulturu Jitka Sachetová.

Letošní slavnostní zahájení proběhlo ve stylu první republiky. Historický kabriolet Tatra 75 přivezl před pódium vzácné osobnosti – patronku výstavy paní Blanku Stehlíkovou a herce ze seriálu První republika Veroniku Arichtevu a Jana Vlasáka.

Veřejnost svým hlasováním na internetu zvolila vítěze 9. ročníku. Vítězství putovalo právě do Ústeckého kraje. První místo získal areál „Káva s párou“ v Litoměřicích, vybudovaný ve zrušené vlakové stanici. Na druhém místě skončila boží muka v Klokočí-Fialníku a na třetím Ostrava-Hrabůvka za renovaci tzv. Jubilejní kolonie.  Odborná porota v čele s arch. Pleskotem letos ocenila celkem 13 proměn, 10 jako příkladné proměny, Machův včelín v Krušlově a Archeopark v Pavlově získaly zvláštní uznání poroty a vitrážový kostel v Libyni byl prohlášen za mimořádný počin.

Jako každoročně proběhl ústřední akt dne – setkání Srdcí krajů a předání Srdce vlasti. Představitelé krajů nám při Setkání srdcí sdělili, proč bylo v minulém roce srdíčku jejich kraje tak dobře. Srdce vlasti letos předal hlavní partnerský kraj 9. ročníku, Liberecký, letošnímu hlavnímu partnerovi – kraji Olomouckému. Srdcím krajů se také daří dobře. Sílí každou pozitivní proměnou zanedbaného místa a každým setkáním s otevřenými, přímými a srdečnými lidmi. Předáním Srdce vlasti byl uzavřen 9. ročník a otevřen ten jubilejní, desátý. Výstavu opět zahájila patronka výstavy paní Blanka Stehlíková.  

Do letošního ročníku se přihlásilo 121 míst, které prošly proměnou a z rozbitých, zničených a někdy i zapomenutých se staly objekty a místa v krajině, které znovu našly smysl existence, i když někdy odlišný, než byl ten původní. Za každou z proměn stojí jména a příběhy lidí, kterým je vlastní úcta k naší zemi, úcta k odkazu předků a odpovědnost za věci budoucí. Jen v den zahájení byly na Vyšehradě k vidění všechny proměny najednou. Aktuální pohyb jednotlivých kolekcí můžete sledovat na http://cestamipromen.cz/kam-za-vystavou. Kolekce, které na Vyšehradě zatím zůstávají, budou vidění do 20. 6. v Karlachových sadech. Poté se i ony rozjedou do svých krajů.

autorka článku: Markéta Vlochová

zdroj: https://www.kr-ustecky.cz/kava-s-parou-v-litomericich-ziskala-prestizni-cenu-projektu-ma-vlast-cestami-promen/d-1725588/p1=204704

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: