Home » Společnost » Ke zlepšení pracovních podmínek vyzvala Unie v dokumentu Evropský sociální pilíř

Ke zlepšení pracovních podmínek vyzvala Unie v dokumentu Evropský sociální pilíř

Spravedlivá mzda a zlepšení bezpečnosti na pracovišti jsou součástí agendy, kterou schválili ministři členských zemí EU. Dokument ale není závazný. Pomoc nezaměstnaným, spravedlivá mzda, dostupná zdravotní péče nebo vyšší bezpečnost na pracovišti. Právě takové principy obsahuje Evropský pilíř sociálních práv, který podepsali premiéři členských zemí EU, šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker a předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani na sociálním summitu ve švédském Göteborgu.

V dokumentu politici definovali dvacet bodů, na kterých by měly členské země pracovat, aby zajistily svým občanům důstojnější životní podmínky a lepší přístup ke vzdělání a práci. Text sice není pro státy unie závazný, Evropská komise ale bude hodnotit, jak jednotlivé země principy evropského pilíře sociálních práv dodržují.
„Nejde o snahu harmonizovat, ale deklarovat principy, ke kterým by se země měly přibližovat,“ vysvětlil premiér  Bohuslav Sobotka.

Evropská komise se při hodnocení zaměří na některé důležité sociální otázky, jako je výše příjmu, nezaměstnanost či rozdíl v platech mužů a žen. Na základě hodnocení pak bude moci členským zemím EU doporučit, co mají v oblasti zajišťování sociálních práv zlepšit.

Podle Sobotky je český sociální systém na dobré úrovni, a dosluhující premiér proto neočekává, že by se v souvislosti s evropským sociálním pilířem měl zásadně měnit.

Stejného názoru je i předseda ČMKOS Josef Středula, který vítá již samotné přijetí pilíře sociálních práv. Evropa by však podle něj měla být v oblasti sociální politiky víc aktivní.
„Odbory evropský pilíř sociálních práv vítají. Zároveň budou tlačit na to, aby se co nejvíce jeho principů stalo povinných,“ prohlásil Středula.

Sobotka na sociálním summitu zdůraznil, že Česko má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost v Evropě. Na druhou stranu je naše minimální mzda pátou nejnižší v EU.

Němec si například vydělá za hodinu třiapůlkrát více peněz než Čech. Lucemburčan téměř pětkrát tolik.
Nízké mzdy jsou však problémem nejen pro Česko, ale i pro evropský vnitřní trh. Češi mohou například za lépe placenou prací odcházet na západ.

V EU se diskutuje i o možném zavedení celoevropské minimální mzdy, vypočtené na základě průměrné mzdy pro každou zemi.
Minimální mzdu prosazují zejména evropské odbory a podle Středuly by se mohla pohybovat až na úrovni šedesáti procent průměrné národní mzdy. Evropská komise ale takový návrh ve svém pracovním plánu nemá.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6913-3/ke-zlepseni-pracovnich-podminek-vyzvala-unie-v-dokumentu-evropsky-socialni-pilir-

More 593 posts in Společnost
Recommended for you
Depeche Mode live at St. Petersburg = thumb for Russian audience down? Definitely not !

[foogallery id="9994"] https://www.youtube.com/watch?v=j4NxeX6fFLU https://www.youtube.com/watch?v=KqyFtaSidkE https://www.youtube.com/watch?v=_hMLNUy2tsM https://www.youtube.com/watch?v=P4edYLtwSRQ

%d blogerům se to líbí: