PeopleTogether

zpravodajský web nejen pro Východní Čechy

Královéhradecký kraj zvýší ochranu žáků a návštěvníků akcí

4 min read

Rada Královéhradeckého kraje schválila přijetí dotace od ministerstva vnitra v celkové výši 1,8 milionu korun na zvýšení ochrany takzvaných měkkých cílů. Finanční prostředky využije pět měst v kraji a pět škol zřizovaných krajem na zabezpečení budov škol a veřejných prostranství. Projekty plně hradí Ministerstvo vnitra České republiky.

„Naštěstí se nikdo z nás z Královéhradeckého kraje nesetkal se situací, která by mohla být zařazena do kategorie násilných a teroristických útoků. Jsme si však vědomi, že se podobné incidenty už staly v jiných krajích. Proto jsme ministerstvo požádali o dotaci, díky které v našem kraji zajistíme větší zabezpečení školních budov a míst, kam mají návštěvníci kulturních nebo sportovních akcí volný přístup,“ říká hejtman Jiří Štěpán.

První projekt s názvem Vyhodnocení ohroženosti měkkých cílů zvýší bezpečnost na školách. Kraj na to získal dotaci ve výši 1,3 milionu korun, kterou využije pět krajských škol pro 26 školských objektů a dotkne se zhruba 3,5 tisíce osob. Mezi školami, které dotaci obdrží, jsou VOŠ SPŠ Rychnov nad Kněžnou, SPŠ, OŠ a ZŠ Nové Město nad Metují, Střední škola průmyslová, textilní a polygrafická Hronov, Střední škola služeb a gastronomie Hradec, Speciální školy Hradec Králové.

„Projekt pomůže k lepšímu zabezpečení škol, může upozornit na změny, které je potřeba udělat například v chodu škol i technického zabezpečení. Školy a školská zařízení zřizovaná Královéhradeckým krajem dříve tuto problematiku řešily zejména školením zaměstnanců, ale bez jakéhokoliv vyhodnocení možného ohrožení nebo útoku. Pro školy, kde je toto vyhodnocení plánováno, připravíme Bezpečnostní plán a různé vzdělávací či výcvikové akce,“ informuje Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.

Druhý projekt s názvem Vytvoření bezpečnostních plánů a bezpečnostních procedur má za úkol zvýšení ochrany veřejných prostranství a hlavně zajištění větší bezpečnosti návštěvníků různých kulturních a sportovních akcí v pěti vytipovaných městech Královéhradeckého kraje.

„V Hradci Králové jsou vytipované prostory u Kongresového centra Aldis, parku Šimkovy sady a okolí Velkého náměstí. To jsou místa, kde se odehrává většina akcí s velkým počtem návštěvníků. Z dalších měst je to Valdštejnovo náměstí v Jičíně, Masarykovo náměstí a okolí stadionu v Novém Bydžově. V Novém Městě nad Metují jde o prostor Husova náměstí a okolí Kina 70. V Rychnově nad Kněžnou o plochu Starého náměstí,“ jmenuje vytipovaná města regionu radní Pavel Hečko.

Hlavním úkolem je vytvoření bezpečnostních plánů, které se stanou součástí provázaného systému k řešení ochrany měkkých cílů. Jednou z priorit je tedy spolupráce s Policií ČR a s dalšími složkami IZS. Výše dotace na vytvoření bezpečnostních plánů a bezpečnostních procedur je 500 tisíc korun. Projekty jsou plně hrazeny z prostředků Ministerstva vnitra České republiky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: