Letošní výstava kaktusů a sukulentů Klubu kaktusářů Hradec Králové proběhla opět po roce ve dnech 7. června až 9. června 2018.

V tomto roce se vystavovalo již potřetí na novém místě v centru Hradce Králové. Z důvodu rekonstrukce dříve využívaného objektu Střední školy vizuální tvorby v Jiráskových sadech jsme byli pořadatelé nuceni změnit jak místo, tak charakter výstavy. 

Vzhledem k nedostatku vhodných výstavních prostor v Hradci Králové pořadatelé zvolili netradiční řešení, kterým je instalace výstavy v pronajatém partystanu. S tím souvisela i nutnost změny zázemí výstavy, režimu služeb a otvírací doby. Na druhou stranu toto řešení přineslo ve spolupráci s Magistrátem města Hradec Králové možnost umístění partystanu na atraktivním místě v centru města, kde měla výstava oslovila širokou veřejnost.

Zvoleným místem bylo náměstí 28. října u obchodního domu TESCO v Hradci Králové. Partystan o rozměrech 20 x 10 metrů byl postaven mezi tržnicí a Finančním úřadem a poskytl dostatečný prostor pro výstavu i prodej přebytků členů klubu. Jeho výhodou byla rovněž jednoduchá přístupnost (možnost parkování v OD Tesco, snadný pěší přístup z centra města, od nádraží i zastávek MHD.

Upravený termín výstavy od čtvrtka do soboty byl přizpůsoben zejména školám, kterým dovolilo uspořádání hromadné návštěvy výstavy, ať již jako zpestření výuky přírodopisu nebo jako kulturní akci. Pro všechny návštěvníky a zejména pro školní výpravy byl připraven odborný výklad se zaměřením jednak na výskyt kaktusů a sukulentů na nalezištích v domovině, který žákům rozšířil poznání exotické přírody, a na možnosti jejich pěstování v podmínkách střední Evropy. Pořadatelé doufají, že touto formou oslovili všechny zájemce o pěstování kaktusů, které je zajímavou alternativou trávení volného času, která má u nás dlouholetou tradici a je vhodná zejména pro mládež, ve které rozvíjí vztah k přírodě.

Na výstavě návštěvníci mohli vidět několik stovek kvetoucích rostlin z jižní i severní Ameriky a z Afriky, pro začínající kaktusáře a pěstitele hledající informace byla připravena poradna, ve které se mohli dovědět odpovědi na své dotazy ohledně pěstování, zálivky, zimování, škůdců apod.

[foogallery id=“15477″]

se spoluautorstvím Martina Fletchera

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: