PeopleTogether

zpravodajský web nejen pro Východní Čechy

Maker Faire: globální festival pro kutily 21. století

5 min read
Termín druhého ročníku festivalu Maker Faire Prague potvrzen: novodobí kutilové a tvůrci se sejdou o víkendu 22. a 23. června 2019 na holešovickém Výstavišti v Praze.
 
Festival navazuje na úspěch loňského premiérového ročníku, který během víkendu přitáhl na 10 000 návštěvníků. Mottem Maker Fairu je přijď ukázat, co vyrábíš, a sdílet, co ses při tom naučil.Tyto akce se konají již od roku 2006 v desítkách měst po celém světě a umožňují nadšencům sdílet své kreativní projekty bez ohledu na věk i použité nástroje. Maker Faire je totiž místo, kde se stírají rozdíly mezi tradičním kutilstvím nebo řemesly a novými technologiemi zahrnujícími 3D tisk, elektroniku či programování.
 
Jaký bude ročník 2019?
 
Klíčovým slovem prvního ročníku bylo právě slovo maker neboli tvůrce, vynálezce, kutil nového střihu. V minulém roce se těchto makerů na Výstavišti sešlo přes 170 a vytvořili nadšenou atmosféru tvoření a sdílení nápadů, která spojovala profesionály i amatéry. Mezi vystavovateli byli nejen jednotlivci, ale i různé skupiny, školy, kroužky a otevřené dílny. K vidění byla plejáda projektů: malující a soutěžní roboti, dekorační a umělecké předměty, recyklované objekty, elektrická formule či koloběžka, pomůcky pro včelaře, mini satelity, mlžná komora, vlastní návrhy her a hraček, funkční skleněný parní stroj, malý zábavní park, hudební nástroje, obří vzduchové dělo a mnoho dalšího. Akce ukázala nejen spoustu talentu mezi českými makery, ale též obrovský zájem publika, které se mohlo na stáncích aktivně zapojit do výstavy a něco si vyrobit, vyzkoušet nebo se naučit.
 
Podobně jako loni se při tom klade důraz na interaktivitu výstavy, součástí programu budou i různé workshopy a vystoupení na pódiu, která letos kromě přednášek zahrnují například světelnou nebo vědeckou show.
 
Počet novodobých kutilů ve světě i doma roste a svědčí o tom i rozkvět otevřených dílen, tzv. makerspaců či fablabů v Praze, Brně a dalších městech. Každý měsíc probíhá v jedné z takových dílen PrusaLabu komorní setkání Meet the Makers, kde kutilové představují své projekty a vzájemně se inspirují. Fenomén tvoření nabývá na síle, a i v regionech je spousta aktivních makerů, kteří mají co ukázat. Proto ke konci dubna proběhne Pilsen Mini Maker Faire v plzeňském DEPO2015, regionální formát licencovaného festivalu Maker Faire.Na festival se letos přihlásilo mnoho školních projektů, které často spontánně vznikly z tvůrčího nápadu jednotlivců a aktivních učitelů. Příkladem může být malý chodící robot Otto autora Camila Palacia, kterého si postavily po celém světě tisíce lidí. Na rozdíl od komerčních výukových robotů má Otto otevřený design, který dovoluje snadné úpravy a rozšiřování. Po loňském Maker Faire ho začala se studenty stavět například Hana Šandová na gymnáziu Jana Keplera a nyní založila Český klub stavitelů Otto robota, aby ho mohli využívat další nadšenci.
 
Podobných projektů ukáže letošní festival mnoho: školní soutěž „plechovkových satelitů“ Can-sat, exhibici dnes již legendární Robosoutěže ČVUT, která inspirovala mnoho budoucích techniků, různé výukové stavebnice vytvořené samotnými učiteli, domácí chemickou laboratoř Matelab navrženou vysokoškolskými studenty pro experimenty, na které dětem ve škole nezbyl čas, nebo nápady skupiny učitelů přispívajících do časopisu e-Mole – a mnoho dalších podobných projektů.

Druhý ročník Maker Faire Prague bude mít také silnější zahraniční účast. Například díky podpoře americké ambasády přijede Stefanie Druga, vedoucí organizace HacKIDemia, jež je aktivní ve více než 40 zemích, včetně 10 zemí Afriky. HacKIDemia pomáhá zakládat otevřené dílny a navrhuje workshopy a stavebnice, které podněcují děti ke zvědavosti, empatii a hravému vynalézání.

O festivalu Maker Faire Prague

Maker Faire je největší světová přehlídka kreativity, inovací a důmyslnosti pro celou rodinu, která se na popud společnosti Make Media koná od roku 2006 v mnoha městech po celém světě. Maker Faire Prague 2019 se bude konat ve dnech 22. a 23. června 2019 na Výstavišti v Praze Holešovicích. Festival organizuje Maker Faire Prague, z.s., který tvoří zapsaný spolek Žádná věda, komunikační agentura Taktiq Communications a iniciativa Make More. Festival vzniká pod patronátem PRUSA Research, světového výrobce 3D tiskáren, ve spolupráci s akademickými partnery ČVUT a Studii Nových Médií FF UK.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: