PeopleTogether

zpravodajský web nejen pro Východní Čechy

MONUMENT/UM Audiovizuální projekt Lenky Dusilové & VJ Aeldryna na podporu památek v ČR

11 min read

Již tuto sobotu se uskuteční první z koncertů pilotní minisérie Monument/um zpěvačky Lenky Dusilové a VJ Aeldryna ze studia Luchmeat. Benefiční projekt zahájí představení v kostele Navštívení Panny Marie v Horním Vítkově – Chrastavě kousek od Liberce.

Intenzivní zkoušení je v plném proudu a podoba hudebně-obrazového představení dostává konkrétní obrysy.
Aby návštěvníci věděli, kde se vůbec a proč nacházejí, představí objekt nejprve z historického a architektonického hlediska osobnost, která je s památkou úzce spjatá. V kostele v Horním Vítkově to bude Mgr. Jan Sedlák, etnolog a bývalý kastelán z Grabštejna, který kostel zaměřoval a koordinuje jeho rekonstrukci. Na hradě Hauenštejn to bude odborný poradce projektu Jarda Vyčichlo ze Spolku pro dokumentaci a obnovu památek Karlovarska, v Jablečných lázních zas jablonecký rodák, architekt a urbanista Jakub Chuchlík, který má značný podíl na znovunadechnutí se památky a ve Fabrice Temný Důl promluví specialista na industriální architekturu Benjamin Fragner.

Po této části se promítne video, které je věnované lidem, kteří se o památku starají. Zachycuje jejich vztah k ní, s čím se potýkají, co jim dělá radost a co naopak ne. Několikaminutový medailonek připravil přímo pro Monument/um a každé z oněch čtyř míst tým ČT Art Zóna.

Po seznámení s památkou z edukativního a emotivního hlediska již bude následovat vyvrcholení večera, v jehož hlavní roli je památka – samotná performance Lenky Dusilové a Aeldryna,  „Celé zhruba padesátiminutové obrazově-hudební pásmo, které připravujeme s Aeldrynem, je postavené na tématech a fragmentech některých písní, které jsou však otevřené krajiny, které specificky zapadají do konkrétního prostoru a času. Na těch se bude odvíjet naše propojení s prostorem, jeho strukturou a geniem loci. Stejně totevřeně pracuje Kuba s různými fragmenty a videokolážemi a svým vnitřním příběhem. V našem napojení právě spočívá to obrovské kouzlo, až budeme společně improvizovat z jednoho bodu k druhému. I proto všechna představení odlišná. Krom toho bude zásadně záležet na momentální atmosféře, našem rozpoložení a samozřejmě obrovskou a hlavní roli hraje charakter oné památky. Každá z nich nás nějak a jinak inspiruje,“ přibližuje charakter představení Lenka Dusilová

Termíny, začátky a místa představení Monument/um

  1. 7. | 20:30 Horní Vítkov – Chrastava – Kostel Navštívení Panny Marie
  2. 8. | 20:30 Ostrov nad Ohří – Horní hrad – Hauenštejn
  3. 8. | 20:00 Jablonec nad Nisou – Jablečné lázně
  4. 8. | 20:00 Horní Maršov – Fabrika Temný Důl

Vstupenky na všechna představení jsou v předprodejní síti Ticketstream za 490 Kč včetně servisních poplatků. Výnos ze vstupného poputuje památkám na konkrétní účely. Kapacita je vzhledem k prostorům velmi omezena. Neváhejte proto s pořízením vstupenek na tento unikátní projekt, který svou koncepcí aspiruje na kulturní událost roku.

Link na předprodej:

Společný: https://www.ticketstream.cz/vstupenky/monumentum-lenka-dusilova

Za projektem stojí šestinásobná držitelka ceny Anděl, výjimečná osobnost české hudební scény, hudební experimentátorka, skladatelka a zpěvačka s fenomenálním hlasem Lenka Dusilová, VJ Aeldryn, čelní představitel VJingu u nás a dlouholetý člen studia Lunchmeat a spolek APPLAUSE Projects z. s., jenž byl založen speciálně kvůli projektu.
Koncept vznikl v roce 2015 v Duchcově pod vlivem emotivně silné akce, kdy Lenka Dusilová a Aeldryn společně vystoupili na podporu Reinerovy fresky a tehdy se Soně Paletě, spoluautorce a ředitelce projektu, zrodil v hlavě nápad uskutečnit cyklus představení, který by pomohl vícero památkám.

PODPORUJTE PAMÁTKY. POMOCT MŮŽETE I VY.

Třeba už jen tím, že zveřejníte informace o projektu Monument/um.  Čtyři místa, čtyři památky, čtyři příběhy, čtyři koncerty.

Generálním partnerem projektu Monument/um je firma Tondach.  

Projekt podporují Státní fond kultury ČR, ČEPS, Liberecký kraj, Kralovéhradecký kraj, Liberecký kraj, město Chrastava, OSA, dále ČT ArtZóna, Lunchmeat, Mailstep, Revolta.

Odborní poradci: Antikomplex, Památky a příroda Karlovarska

 

O vybraných památkách

Kostel Navštívení Panny Marie – Horní Vítkov – Chrastava(Liberecký kraj)

Kostelík byl založen v 1. polovině 14. století v obci Vítkov, ve které až do konce 2. světové války žili lidé převážně německé národnosti. Odsun sice proběhl dle pamětníků v poklidu, ale při osidlování bylo zbouráno více než 100 domů a z římskokatolické farnosti zbyl jen kostel, jehož dnešní raně barokní podoba pochází z 2. poloviny 17. století.
V r. 1980 byl z rozhodnutí Městského národního výboru zničen hřbitov i fara, a to bez uvědomění pozůstalých, majitelů rodinných hrobek i církve. Kostel byl devastován a jen taktak unikl demolici.

Kdo za památkou stojí?

V roce 2000 byl založen členy rodin, které nalezly ve Vítkově nový domov, občanský spolek Svítání. Jejich cílem je podpora kultury, péče o přírodní a kulturní dědictví obce. Ve spolupráci s majitelem, městem Chrastava a památkáři se začalo i s obnovou kostela: vysekání z obklíčení křídlatky, zazdění otvorů pro volný vstup do jeho částí. I díky tomu se zde může propojovat lidé pohraničí, kdy kulturní akce a koncerty navštěvují Němci a Poláci.

Současný stav a možnosti pomoci

Proběhly dvě etapy rekonstrukce krovu a střechy kostela: odstranění staré krytiny, výměna poškozených trámů a dalších prvků krovu, instalace nového bednění střechy a překrytí lepenkou. Vše tradiční tesařskou metodou odpovídající ranému baroku (bez kovových spojovacích prvků). Celkem bylo proinvestováno cca 700 000 Kč z dotačních titulů a prostředků ministerstva kultury ČR, Libereckého kraje, katolické církve a města Chrastavy. Pro letošní rok počítá spolek s investicí 500 000 Kč (celková částka žádostí o dotaci) na třetí etapu této rekonstrukce. Velmi by pomohl případný příspěvek na obnovení nátěru zastřešení věže kostela. 

 

Horní hrad Hauenštejn – Ostrov nad Ohří (Karlovarský kraj)

Gotický strážní hrádek na skalnaté ostrožně hluboko v lesích byl založen patrně na konci 13. století na ochranu zemské stezky vedoucí údolím Ohře. V 16. století byl renesančně přestavěn významným rodem Šliků – vlastníky bohatých krušnohorských dolů.

Ve 2. polovině 19. století byl za Buquoyů nákladně přebudován v prostorný zámek ve stylu tehdy módní anglické neogotiky a byl zván západočeskou Hlubokou.

V období 2. světové války byl areál zámku využíván jako středisko Hitlerjugend. V okolních lesích byla tehdy vysazena užovka stromová, aeskulapka, která měla omezit značný výskyt zmijí. Na zámku tehdy působila laboratoř k získávání hadího séra, kterým byla zásobena Rommelova armáda v Africe. Okolí Hauenštejna je tak dodnes jedním z mála ostrůvků výskytu tohoto plaza ve střední Evropě.

Po roce 1945 byl zámek zkonfiskován a přeměněn na středisko a ubytovnu Jáchymovských uranových dolů. Později byl užíván jako dětský záchytný domov pro mladistvé.
Na konci 50. let byl uznán za nezpůsobilý a časem se proměnil v ruinu a oblíbeným cílem trampů. V 80. letech se uvažovalo i o demolici.

Kdo za památkou stojí?

V roce 2000 zakoupil zdevastovaný areál pražský podnikatel Pavel Palacký a během následujících let byly za pomoci stovek dobrovolníků z celé republiky vysekány náletové dřeviny, vyvezeny tisíce tun sutin, znovu vystavěna částečně zřícená věž a vyčištěn přilehlý zámecký park. Větší část areálu je dnes provizorně zastřešena a místnosti vyčištěny. Zpřístupněno bylo rovněž arboretum z minulého století se vzácnými stromy z celého světa. V současnosti je hrad regionálním kulturním a pobytovým centrem s celoročním provozem.

Současný stav a možnosti pomoci

Hrad je stále v rekonstrukci a jsou potřeba desítky milionů pro dokončení. Nutná je rekonstrukce střechy na středním paláci (cca 5 milionů korun). Z menších položek je to oprava vyhlídkové plošiny na hradní gotické věži (cca 70.000 Kč). Nefinanční podpora typu stavebního materiálu je také možná.

  

Jablonec nad Nisou – Jablečné lázně  (Liberecký kraj)

Městské lázně byly vybudovány v letech 1908 -1909 na počest císaře Františka Josefa. Architektem byl Robert Hemmrich. Až do roku 1960 fungovaly v původním stavu.
V roce 1960 však došlo Okresním stavebním podnikem k neblahým zásahům do stavby. Bylo zničeno původní průčelí, zasklení oken a ozdobné prvky. V roce 1962 proběhla poslední velká rekonstrukce, dále už lázně jen chátraly. V roce 1997 město přislíbilo finanční podporu na nutnou opravu střechy, která se i uskutečnila. Od roku 1996 až do dnes se hledá nové využití pro budovu. Mezi návrhy je zbudování knihovny, kulturního centra, welness, centra pro seniory, pivovaru či pronájem lékařům.

Kdo za památkou stojí?

Život Jablečným lázním v minulých letech vdechla parta mladých lidí a umělců ze spolku ArtproProstor, který si klade za cíl rozšířit ve městě kulturní nabídku, najít pro lázně nové, byť třeba dočasné využití a rozpoutat debatu o veřejném prostoru v Jablonci, což se i daří. Inspirováni alternativními kulturními prostory jako jsou pražská Meetfactory či liberecké kino Varšava, se ve městě snažili vybudovat novou kulturní scénu s názvem Jablečné lázně. Proběhlo tu několik kulturních akcí a marketů než byly lázně znovu uzavřeny na základě statického posudku.

Po dvou letech se spolku, osvíceným lidem na radnici i za přispění projektu Monument/um podařilo lázně znovu probudit a Monument/um bude jakýmsi otvírákem nové etapy Jablečných lázní.

Současný stav a možnosti pomoci

Celková rekonstrukce lázní se může dostat až přes 100 milionů korun. Snahou spolku a města je začít lázně využívat k pořádání kulturních akcí ještě před touto celkovou rekonstrukcí. Aby zde však mohly probíhat v důstojných podmínkách, je třeba objekt zasíťovat (kanalizace, voda) a vybavit alespoň základním hygienickým zařízením. Každá akce, kterou zde spolek bude moci uspořádat, upozorní na špatný stav budovy a pomůže k urychlení celého procesu.

 

Horní Maršov – Fabrika Temný Důl (Královéhradecký kraj, okres Trutnov)

Areál bývalé Dixovy brusírny dřeva leží v údolí řeky Úpy v Krkonoších, kde v 19. století vznikla řada průmyslových podniků jako sklárny, papírny či brusírny. Dostávaly název podle svých zakladatelů a jen brusíren bylo v okolí dvanáct. Po 2. světové válce jich většina zanikla. 

Jediná, která se dochovala, je právě Dixova brusírna, která byla svého času největší, nejmodernější a také nejhezčí.

Továrnu na zpracování dřeva zřídil v roce 1868 mlynář ze Starého mlýna a majitel brusírny ve Velké Úpě Ignác Dix. Zprvu se tu brousily smrkové špalky na dřevěnou vlákninu pro místní papírny. V roce 1905 přibyla třípodlažní tovární budova s výrobnou pevného balicího papíru a krabicové lepenky. O sedm let později byl instalován parní kotel.

Po 2. světové válce byla továrna zkonfiskována a stala se součástí národního podniku Krkonošské papírny.

V 70. letech vypukl v horním patře výrobní haly požár. Dva roky nato převzala provoz Mechanika Praha. Vyrábělo se tu drobné spotřební zboží, v zadním traktu byla lakovna.

Po roce 1989 vlastnilo objekt několik majitelů, ovšem bez jakéhokoliv dalšího využití začala budova chátrat a připomínala spíše veřejnou skládku.

V roce 1996 byl komplex prohlášen kulturní památkou. Památkáři si především cení lícového kamenného zdiva, které spolu s detaily fasády i zasazením do krajiny činí ze stavby krkonošský skvost a ukázku tehdejší stavební zručnosti a umu.

Kdo za památkou stojí?

V roce 2015 koupil objekt (kromě přední budovy č. p. 71) podnikatel Karel Chotek. Následně založil iniciativu FABRIKA TEMNÝ DŮL – kulturní a vědecký spolek, který má v plánu postupně celý komplex zrekonstruovat. Nyní se v prostorách občas konají akce jako výstavy fotografií, oslava Dne české státnosti, koncerty i alternativní svatby.

Současný stav a možnosti pomoci

V roce 2018 byla započata díky financím majitele a dotace Ministerstva kultury ČR rozsáhlá rekonstrukce střechy předního traktu. Letos je v plánu pokračovat. Kompletní rekonstrukce objektu je odhadnuta na několik desítek milionů korun.  

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: