Muži na úřadech šéfují, ženy odvedou většinu práce. Analýza: Nejde o diskriminaci

Státní správa je výrazně feminizovaná. Pracuje v ní 90 procent žen proti deseti procentům mužů. Muži sice častěji obsazují vedoucí pozice, kariérní postup je ale pro všechny rovný, vyplývá z analýzy poradenské firmy BDO. Genderová diskriminace je tudíž ve státní správě zanedbatelná. Malé rozdíly nastávají až v odměňování. Na srovnatelných pozicích mají muži v průměru o pět procent vyšší plat.

„Je pravda, že na vedoucích pozicích se častěji objevují muži, přístup ke kariérnímu postupu je ale pro všechny rovný. Na zkoumaných úřadech nebyla diskriminace objektivně zjištěna, a to ani v oblasti odměňování, kde je zjištěný pětiprocentní rozdíl statisticky nevýznamný,“ uvedl Miroslav Kvapil z BDO.

V soukromém sektoru jsou přitom rozdíly mnohem výraznější, podle studie ministerstva práce a sociálních věcí jsou odměny mužů průměrně o 22 procent vyšší než u žen.

Analýza musí být natolik hloubková, aby díky ní bylo možné rozlišit skutečnou diskriminaci od vyžadování dobře odvedené práce. „Zaměstnanci se ale obecně učí více ozývat, pokud se cítí diskriminováni, a snaží se situaci řešit. Stejný zájem mají i zaměstnavatelé, protože konflikty na pracovišti ničí efektivitu práce i mezilidské vztahy,“ dodal Kvapil.

Nediskriminovat znamená poskytovat rovný přístup k jakékoli pozici, ale zároveň vybírat nejlepšího kandidáta na základě jeho schopností a dovedností, nikoliv s ohledem na jeho pohlaví, věk či sexuální orientaci. Výsledky auditů pomáhají k nastavení systémových opatření pro eliminaci diskriminace na pracovištích. Přispívají ke standardizaci doposud spíše intuitivního jednání.

Pozitivním zjištěním je podle BDO také to, že úřady se začínají více zajímat o vzdělávání a spokojenost zaměstnanců, stejně jako o systematické hodnocení jejich práce a další nástroje personální politiky. Tedy o oblasti, kde má obecně rezervy většina organizací.

zdroj: http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/526846/muzi-na-uradech-sefuji-zeny-odvedou-vetsinu-prace-analyza-nejde-o-diskriminaci.html

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: