Home » Politika » Navýšení mezd o tisícovku zdravotním sestrám nestačí

Navýšení mezd o tisícovku zdravotním sestrám nestačí

Sestry žádají po kraji dorovnat mzdy o 5000 korun

Deset miliónů korun formou navýšení základního kapitálu společnosti přidá Karlovarský kraj své Karlovarské krajské nemocnici, a.s. (KKN) na navýšení mezd středního a nižšího zdravotnického personálu. O navýšení, které bude v přepočtu znamenat navýšení mzdy u každé zdravotní sestry o zhruba 1000 korun, rozhodli ve čtvrtek po poledni karlovarští krajští zastupitelé.

Svoje požadavky na navýšení mezd přišlo na jednání podpořit asi padesát zdravotních sester, které držely v rukách transparenty s nápisy „Budou sestry vyhynulý druh“ nebo „Všechny sestry v Chebu o vodě a chlebu“. Návrh senátora a opozičního zastupitele Jana Horníka (STAN) na jednorázové navýšení financí na mzdy o 40 miliónů korun neprošel. „Vzhledem k tomu, že padl návrh na navýšení o 40 miliónů korun, tak spokojeni nejsme,“ uvedla organizátorka protestní akce Miroslava Korseltová. Krajské zastupitelstvo už v březnu navýšilo o prvních deset miliónů korun mzdy nelékařského personálu nemocnice, ale to s dalším 10procentním navýšením mezd stále nenaplňuje představy sester. Podle Josefa Märze, generálního ředitele KKN, která vloni hospodařila s deficitem zhruba 50 miliónů korun, není v možnostech mzdy navýšit vlastními silami.

„Navýšení mezd jsme provedli o 10 procent, ale peníze, tak jak je koncipovaná úhradová vyhláška, nepřišly, přišlo něco nad polovinou té přislíbené částky,“ uvedl März, podle kterého rozdíl v příslibu a realitě je zhruba 30 miliónů korun. „Považuji požadavky zdravotních sester za oprávněné, ale my musíme dostat finanční prostředky od zdravotní pojišťovny do nemocnice,“ uvedla karlovarská hejtmanka Jana Vildumetzová (ANO), která se chce přitom jako šéfka asociace krajů spojit s ostatními hejtmany a postupovat společně v rámci tripartity na jednání s vládou, které je naplánované na konec května.

„Současná situace je neúnosná a už ji dál nemůžeme snášet,“ zhodnotila Miroslava Korseltová s tím, že ve hře jsou stále hromadné výpovědi z pracovního poměru. „Pokud by došlo ke schválení 40 miliónů korun, tak my bychom měli už dnes jasno. Byl by to jasný signál pro všechny zájemce a absolventy středních škol o nástup do KKN, ale to se bohužel nestalo. Navýšení mzdy o tisíc korun do nemocnice nikoho nenaláká. Víme jistě, že nikdo z absolventů nenastoupí,“ uzavřela.

Požadavky zdravotních sester

* Dorovnání výše mezd do rozdílu 5 tisíc korun oproti okolním zařízením (nezapočítávat navýšení, které je celorepublikové, protože to rozdíl mezi Karlovarskou krajskou nemocnicí a ostatními nesníží).
* Od ledna 2018 srovnání mezd v krajské nemocnici s tabulkovými platy ve státních zařízeních.
* Meziroční nárůst mezd o 10 procent.
* Důsledná personalistika, zaměstnanecké benefity.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6457-3/navyseni-mezd-o-tisicovku-zdravotnim-sestram-nestaci

Facebook Comments

Add a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

More 403 posts in Politika
Recommended for you
Karel Vodička : „Do vlády – hlídat demokracii!“

V rozhodování, zda jít do vlády či do opozice, je přehršle dobrých a přesvědčivých argumentů...

UA-101450714-1
%d blogerům se to líbí: