Neobvyklé příznaky Alzheimerovy choroby. Těch si u rodičů všímejte

Odhalit Alzheimerovu chorobu nebo jiný typ demence v jejích počátcích je často složité i pro odborníky, natož pro nejbližší pacientů. Ovšem lékaři a vědci našli některé společné znaky, jež nemocné v počátcích choroby spojují. Kterým věnovat pozornost, máte-li doma seniora?

Každý člověk si samozřejmě všimne zapomínání, potíží s koncentrací a dalších příznaků, které patří do kategorie „jsem nějak sklerotický“. Ale ve studiích se objevily i méně obvyklé ukazatele, jež mohou signalizovat, že člověk trpí prvními příznaky Alzheimerovy choroby.

Pokud s vámi tedy obývá domácnost senior, u něhož se následující změny chování projevují, zpozorněte a konzultujte situaci s lékařem.

Na šikmé ploše?

U některých pacientů v počátcích onemocnění demencí odborníci pozorovali nevysvětlitelné a mnohdy i kriminální chování. Jako by člověk přesně nedokázal rozlišit, co je správné a co špatné. Samozřejmě to neznamená, že se z vašeho dědečka stane zločinec, spíš si všímejte změny reakcí ve vypjatých situacích či případech, kdy se člověk musí rozhodnout pro lepší či horší variantu.

Časté pády

Ačkoli by se mohlo zdát, že demence a četnost padání u seniorů nijak nesouvisí, opak je podle studie uveřejněné v časopise Journal of Alzheimer’s Disease pravdou. V rámci výzkumu sledovali autoři 125 seniorů a monitorovali u nich pády. Když se poté zaměřili na snímky mozku účastníků studie, zjistili, že ti, kteří padali nejčastěji, měli na mozku změny charakteristické právě pro začínající Alzheimerovu chorobu.

K čemu to slouží?

Překvapila vás babička otázkou, k čemu je dávkovač v pračce, kterou používá bez problémů už deset let? Našli jste v příborníku ručníky? Zapomínání, k čemu slouží běžné věci, může být také jedním z prvních příznaků Alzheimerovy choroby či jiného typu demence.

Dobrou chuť

Řada lidí předtím, než u nich nemoc plně propukne, začne ve zvýšené míře jíst – aniž by se to však projevilo na jejich postavě (naopak mnozí ještě hubnou). I proto si někteří odborníci myslí, že v souvislosti s tímto onemocněním dochází ke změně v metabolismu. Může se také stát, že pacienti jedí i věci, které rozhodně k jídlu nejsou. To proto. Že jim jejich mozek neřekne, co se poživatelné a co ne.

To byla jen sranda!

Podobně jako malé děti, také lidé v počátcích Alzheimerovy choroby nerozumí sarkasmu, i když jej sami celý život rádi využívali. Také vaši rodiče či prarodiče betou každou vaši ironicky myšlenou poznámku zcela vážně, takže je vždy musíte ujišťovat, že „jste to tak nemysleli“? Podle studie Kalifornské univerzity za to mohou některé ze změn na mozku, k nimž dochází v souvislosti s propukající demencí.

Nebuď smutná!

Zdá se vám babička (nebo dědeček) poslední dobou smutná, bez chuti do života a radosti? U lidí s počítající Alzheimerovou chorobou se velmi často objevuje také deprese, a to i v případech, kdy jimi pacient nikdy předtím netrpěl. Nemávejte nad tímto stavem rukou – léčba deprese může podle některých odborníků u seniorů zpomalit nástup demence (i když je to zatím jen teorie, rozhodně by se neměla podceňovat).

zdroj: https://www.bety.cz/zdravi-a-zivotni-styl/clanky/25360/Neobvykle-priznaky-Alzheimerovy-choroby-Tech-si-u-rodicu-vsimejte?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: