Nezaměstnanost v Česku v dubnu potřetí v řadě klesla

4,4 % – nejnižší dubnová hodnota od roku 2008
Nezaměstnanost v České republice v dubnu potřetí v řadě klesla, z březnových 4,8 procenta se dostala na 4,4 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Bez zaměstnání bylo ke konci měsíce 327 199 lidí, což byla nejnižší dubnová hodnota od roku 2008. Počet volných míst se opět zvýšil, a to na 159 072.

Pokles nezaměstnanosti oproti loňsku byl ještě výraznější. V dubnu 2016 totiž činila 5,7 procenta. Počet lidí bez práce klesl meziměsíčně o 28 913, a meziročně dokonce o 87 761. Pomohla k tomu podle generální ředitelky Úřadu práce ČR Kateřiny Sadílkové dobrá kondice tuzemské ekonomiky i jarní sezonní práce, které jsou již v plném proudu.

Aktuálně mají podle úřadu o brigádníky zájem zaměstnavatelé v těžbě a stavebnictví, výrobě, dopravě, zemědělství a úklidu. Firmy a podnikatelé hledají například kuchaře, číšníky a servírky, sběrače jahod a dělníky v lesních školkách či v lese. Objevují se již i nabídky letních brigád, například prodávání občerstvení a zmrzliny nebo práce instruktorů na dětských letních táborech.

V dubnu také už naplno začaly veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci se dělají jarní úklidy veřejných prostranství, doplnila Sadílková. V následujících měsících by tak podle ní mohla nezaměstnanost ještě dále klesat. V rámci veřejné služby má úřad nasmlouváno s obcemi, neziskovými organizacemi nebo školami přes 5200 míst. Na veřejnou službu dobrovolně nastoupila již více než tisícovka zejména dlouhodobě evidovaných uchazečů o práci a zájem podle úřadu dále roste.

Ve více než polovině krajů se nezaměstnanost v dubnu dostala pod celorepublikový průměr. Nejlépe si vedl Plzeňský kraj, kde klesla na 2,7 procenta. Praha, Královéhradecký a Pardubický kraj skončily společně na druhém místě s tříprocentní nezaměstnaností. Naopak nejvyšší podíl lidí bez práce měl se sedmi procenty Ústecký kraj, ale i u něj nezaměstnanost oproti březnu klesla.
Z okresů vykázaly ke konci dubna nejnižší nezaměstnanost Rychnov nad Kněžnou s 1,4 procenta, Praha-východ s 1,5 procenta a Pelhřimov s 2,1 procenta. Největší podíl lidí bez práce nadále vykazují oblasti na severu republiky, a to okresy Karviná s 9,9 procenta, Most s 9,6 procenta a Ostrava-město s 8,3 procenta. Meziměsíčně se nezaměstnanost snížila ve všech regionech. Nejvýrazněji klesla na Jindřichohradecku, a to o více než čtvrtinu.

Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 2,1 uchazeče. Největší počet nezaměstnaných na místo připadal na Karvinsku – 13,2 na jednu volnou pozici. Nejmenší konkurence na pracovním trhu byla shodně na Pardubicku a v okrese Praha-východ, kde na jedno místo připadalo průměrně jen 0,5 uchazeče.
„Vývoj na trhu práce v ČR potvrzuje solidní kondici české ekonomiky. Česká republika drží prim, co se nezaměstnanosti týče. Předběhli jsme už před několika měsíci i Německo. Díky sezonní práci bude míra nezaměstnanosti v dalších měsících dál pozvolna klesat,“ uvedla hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská. Na začátku léta podle ní může nezaměstnanost klesnout až pod čtyři procenta.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6498-3/nezamestnanost-v-cesku-v-dubnu-potreti-v-rade-klesla

Facebook Comments

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: