PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Novoroční koncert v Hodoníně měl úspěch

3 min read

Nezapomenutelný zážitek pro milovníky vážné hudby nabídlo na prahu nového roku nejen Hodoňákům trio předních českých a mezinárodně uznávaných umělců – harfistka Jana Boušková, mezzosopranistka Jana Hrochová a cembalista Martin Hroch. Novoroční koncert se slavnostním přípitkem starosty města se uskutečnil 4. ledna v domě kultury.

Také letos se podařilo domu kultury jako pořadateli zajistit zajímavé a přední osobnosti z oblasti vážné hudby. Trojice umělců představila posluchačům skladby i árie domácích i zahraničních klasiků, za což si účinkující vysloužili velký potlesk včetně ovací ve stoje. Mezi posluchači byli také hosté – senátorka Anna Hubáčková a zastupitelé a starostové okolních měst a obcí. V průběhu večera všechny přítomné pozdravil starosta města Libor Střecha.

Jana Boušková je jedinou harfistkou České republiky, která vyhrála světově nejvýznamnější a nejuznávanější harfovou soutěž. Na harfu hraje od svých sedmi let, studovala mimo jiné i v USA. Právě odtud si v roce 1992 přivezla vítězství z této soutěže a je považována za talent století. Je sólistkou České filharmonie, působí i jako pedagožka a je profesorkou Royal College of Music v Londýně. Smetanova symfonická báseň Vltava z cyklu Má vlast v její úpravě pro harfu sklidila obrovský aplaus i v Hodoníně. Mimochodem věděli jste, že harfistky hrají i nohama, protože jejich nástroj má sedm pedálů?

Neméně úspěšná je i manželská dvojice Jany a Martina Hrochových, kteří komorní trio dotvářeli. Mezzosopranistka Jana je sólistkou Opery Národního divadla v Brně i dalších evropských operních scén, kde ztvárnila několik ústředních rolí, včetně Carmen. Několikrát byla nominována na Cenu Thálie.  S árií Carmen se představila i hodonínskému publiku a sklidila zasloužené uznání.

 

Martin Hroch, který doprovázel obě umělkyně hrou na cembalo, je členem Britské cembalové společnosti v Londýně a působí i jako pedagog na brněnské Hudební fakultě JAMU. Podílel se mimo jiné na natáčení filmu o J. Brahmsovi pro japonskou televizi a pro francouzský film ztvárnil roli královského cembalisty ve snímku „Muž, který se směje“.

zdroj: http://www.hodonin.eu/novorocni-koncert-mel-uspech/d-1099332

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: