PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

O dostavbě hal u Svinar budou zastupitelé rozhodovat za měsíc

3 min read

Na svém březnovém zasedání budou hradečtí zastupitelé hlasovat o souhlasech města potřebných k dostavbě hal, které společnost CTP začala stavět na výpadovce na Třebechovice pod Orebem bez stavebního povolení. Dnes zástupci developera zastupitelům představili nové finální dopravní napojení areálu na okolní komunikace a navrhli podobu spolupráce s městem v případě poskytnutí jeho souhlasu.

Postup společnosti CTP v rámci jejich investičního záměru město od začátku hodnotí jako vysoce nestandardní a neseriózní. „Dle zákona může stavební úřad dodatečné stavební povolení vydat, ale v tomto případě investor k tomu potřebuje souhlas města a ten není nárokovaný a vymahatelný žalobou. I přes změnu v jednání společnosti a nabídku spolupráce na veřejně prospěšných projektech se každý zastupitel bude rozhodovat mezi racionálním pohledem na problém a morálním principem. V případě nesouhlasu s dostavbou tu torzo hal může stát několik dalších let. Na druhou stranu jde o tak velký projekt, u kterého by nedodržování zákonů město nemělo jen tak tolerovat a při nápravě automaticky poskytovat součinnost,“ říká primátor Hradce Králové Alexandr Hrabálek. Souhlas s dostavbou hal bude 5. března projednávat městská rada, finální podobu návrhu dohody by hradečtí zastupitelé tak měli schvalovat na svém řádném zasedání 12. března.
 
Ke získání dodatečného stavebního povolení společnost CTP potřebuje souhlas města s využitím jeho pozemků. Přes ně firma plánuje vést inženýrské sítě a areál napojit na městskou komunikaci Svinarská. Toto dopravní řešení by však bylo dočasné, nejpozději do konce roku 2025 by stavby byly na silnici I/11 napojené přímo z pozemků ve vlastnictví developerů. „Za poskytnutí souhlasu s využitím městských pozemků pro dokončení stavby společnost nabízí alternativy finanční kompenzace ve výši 10 až 15 milionů korun, nebo realizaci veřejně prospěšného projektu na území města v podobné hodnotě. Včera zároveň společnost CTP stáhla žalobu na město o náhradu škody, což byl zásadní požadavek pro další možná jednání. Máme ještě měsíc na to, abychom na základě dnešní diskuse všech zastupitelů doladili potřebné detaily dohody, která bude finální. Zda ji město podepíše, rozhodnou svým hlasování zastupitelé,“ dodává primátor.
 
Společnost CTP začala haly u Svinar na výpadovce na Třebechovice stavět na podzim roku 2014. K této stavbě však nemá stavební povolení. K němu potřebuje souhlas města, na základě kterého bude moci areál napojit na okolní infrastrukturu. Poté, co město dodatečný souhlas s využitím jeho pozemků v roce 2016 neposkytlo, CTP podala v únoru na město žalobu o náhradu škody ve výši zhruba dvaceti milionů korun. Soud vyzval obě strany k jednání o smírném řešení sporu.
 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: