Pět křesel pro ČSSD a nestraník na vnitru? Strany o Babišově nabídce mlčí

Ačkoli oficiálně politici nic nepotvrzují, sociální demokraté dostali podle více médií od ANO nabídku na pět křesel ve vládě Andreje Babiše s tím, že ministrem vnitra by měl být nestraník, na němž se shodnou obě strany. Nabízenými resorty mají být obrana, zahraničí, školství, kultura a práce a sociální věci, nebo zemědělství.

ČSSD odmítlo do pátku jednání jakkoli komentovat, šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek informace označil za nepravdivé.

Ministrem vnitra by měl být podle Echo24.cz nestraník vybraný Andrejem Babišem, se kterým by však souhlasili i sociální demokraté. Nyní vede vnitro nestraník Lubomír Metnar. První jednání mezi ANO a ČSSD zkrachovala poté, co sociální demokraté nedostali od Babiše nabídku řídit vnitro ani finance. Pokud by informace navzdory tomu, co řekl Faltýnek, byla pravdivá, ani na druhý pokus by sociální demokracie nedostala šanci vést vnitro.

Předseda ČSSD Jan Hamáček po pondělním jednání s Babišem řekl, že nabídku ANO projedná v pátek předsednictvo sociální demokracie, a to rozhodne, zda má nové jednání s ANO smysl. Do té doby ji nechce Hamáček komentovat. A „bobříka mlčení“ drží i poslanci ČSSD. Poslanci Kateřina Valachová, Lubomír Zaorálek i Alena Gajdůšková odmítali odpovídat i na otázky typu, jestli byli nabídkou příjemně či nepříjemně překvapeni.

Šéf poslanců ANO Faltýnek infromace o podobě nabídky pro sociální demokracii, která se objevila ve více médiích popřel. „Není to pravda,“ odpověděl stručně na dotaz na tiskové konferenci ve Sněmovně.

Zdroj blízký vedení sociální demokracie už před pondělním jednáním s Babišem iDNES.cz řekl, že nabídka, aby vnitro obsadil nestraník přijatelný pro ANO i ČSSD, by přes stranu neprošla. Hamáček počítá s vnitrostranickým referendem, pokud se hlavní vyjednavači obou stran dohodnou.

Původní Babišova nabídka pro sociální demokracii byla spravedlnost, zahraničí, zemědělství, kultura a práce a sociální věci. To ale ČSSD nestačilo.

Zdroj: https://zpravy.idnes.cz/jednani-vlada-ano-cssd-nabidka-d2q-/domaci.aspx?c=A180417_123716_domaci_kop

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: