PeopleTogether

zpravodajský web nejen pro Východní Čechy

Podepsáno. Rekonstrukce pevnosti Dobrošov může začít

3 min read

Hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán v úterý 4. června podepsal smlouvu na revitalizaci a zatraktivnění pevnosti Dobrošov se sdružením společností Solid Care, s. r. o., a Gemec – Union, a. s. Firmy následně převezmou staveniště a začnou s rekonstrukcí. Revitalizace bude ukončená v létě roku 2021.

 „V druhém červnovém týdnu předáme staveniště dodavateli a ten do tří dnů od předání začne s rekonstrukcí. Stavba potrvá 106 týdnů a ukončení všech prací předpokládáme v létě roku 2021,“ sdělil radní pro investice Václav Řehoř a připomněl, že do čtvrtého výběrového řízení se přihlásily tři firmy, z nichž nejnižší nabídku podalo sdružení společností Solid Care, s. r. o. a Gemec – Union, a. s., s nabídkovou cenou 61, 3 milionu korun bez DPH.

Královéhradecký kraj hodlá do pevnosti Dobrošov investovat více jak 94 milionů korun. Dotace z Integrovaného regionálního operačního programu bude činit 65,5 milionu korun. 

 „Projekt kromě stavebních úprav zahrnuje obnovu stávající expozice a rozšíření o nové expozice v nadzemních objektech pevnosti. Vznikne také moderní bezbariérové návštěvnické centrum se sociálním, technickým a technologickým zázemím pevnosti,“ uvedla náměstkyně pro kulturu a školství Martina Berdychová. 

Královéhradecký kraj vlastní pevnost Dobrošov od roku 2015, kdy ji kraj bezplatně převzal od Armády České republiky. O převod přitom usiloval od roku 2003. Provoz pevnosti už několik desetiletí zajišťuje Muzeum Náchodska.

 „Dobrošov symbolizuje významnou etapu meziválečných československých dějin, proto musíme o toto dědictví pečovat a připomínat jeho smysl veřejnosti. Pevnost je vyhledávanou turistickou památkou, kterou ročně navštíví desetitisíce turistů, a věřím, že po rekonstrukci se jejich počet znásobí,“ doplnil hejtman Jiří Štěpán. 

Pevnost Dobrošov měla spolu s  dalšími dvanácti dělostřeleckými tvrzemi bránit hranice státu. Stavební práce začaly 13. září 1937 a  byly naplánovány na  dva roky. Pevnost měla stát téměř 34 milionů československých korun. Dělníci stihli dokončit tři ze sedmi plánovaných objektů. Po  mnichovských událostech výstavba skončila a tvrz nebyla nikdy dokončena.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: