Poradenské centrum Univerzity Hradec Králové společně s UHK pořádalo akci : „Léto bezpečně“

Cílem této zcela nové akce pořádané Poradenským centrem Univerzity Hradec Králové bylo neformální spojení prevence a zábavy v podobě příjemného odpoledne s neziskovými organizacemi, které se zabývají preventivními aktivitami v našem kraji (Laxus, Semiramis, Rozkoš bez rizika).

Program byl určený pro studenty UHK i pro veřejnost a primárně byl zaměřen např. na prevenci přenosu pohlavních chorob, první pomoc při předávkování, experimentování s návykovými látkami. V rámci akce bylo také možné podpořit program dárcovství kostní dřeně. Bylo i školení první pomoci realizované záchrannou službou.

Zajímavé setkání bylo s odbornými pracovnicemi z Podpory dárcovství kostní dřeně, od nichž jsme se dozvěděli, například, že Nadace pro transplantace kostní dřeně pomáhá již od roku 1992 po celé České republice nemocným s onkologickým onemocněním krve, zejména s leukémiemi a lymfomy, ale i s dalšími život ohrožujícími krevními chorobami. Jejich hlavní oblastí  podpory jsou dárcovství a transplantace krvetvorných buněk. Nadace podporuje také zlepšování vybavení hemato-onkologických center a laboratoří, přispívá na vzdělávání, rozvoj vědy a výzkumu v oblasti hemato-onkologie a transplantační medicíny. Podporuje pacienty, kteří se díky své nemoci dostali do tíživé životní situace. Je živou organizací, která může svůj program naplňovat jen díky podpoře široké veřejnosti. Za pomoci dobrovolníků po celé České republice jsou každoročně organizovány akce, které pomáhají nadaci.

Zajímavá byla také Prevence pohlavních chorob s možnost bezplatného testování. Naši redaktoři se nechali také otestovat a jsou pochopitelně zcela zdraví.

Atraktivní rozhovor byl s odbornými pracovnicemi neziskové organizace : „Rozkoš bez rizika“, které nám sdělily, že posláním R–R je zlepšovat postavení sexuálních pracovnic, předcházet rizikům spojeným s prací v sexbyznysu a snižovat je. Preventivním působením přispívají k ochraně veřejného zdraví v ČR. Cílovou skupinou jsou zejména sexuální pracovnice a ženy, které vstup do sexbyznysu zvažují, nebo v něm pracovaly v minulosti a řeší obtíže spojené s touto prací. Mezi hlavní cíle R-R patří zmenšit rizika postihující zvláště ohrožené skupiny lidí (které mohou být rozdílných národností a etnických skupin), a to zejména u žen poskytujících placené sexuální služby, dále ostatních osob působících v prostituční scéně ohrožených rizikovým způsobem života, a to nejen rizikovým sexuálním chováním; zplnomocnit a posilovat klientky k vytváření vlastních limitů a hranic při práci v sexbyznysu i v osobním životě; prosadit práva žen poskytujících placené sexuální služby (sexuálních pracovnic); podpořit respekt k ženám, které poskytují placené sexuální služby, a zároveň předcházet stigmatizaci, kterou s sebou tato práce přináší.

Hradečtí Zachránáři prezentovali svůj blok pod názvem : „První pomoc – nebojte se pomoci“. 

Další neziskovou organizací byl Laxus, který měl odpoledne na téma : „Bezpečnější experimentování, jak pomoci při předávkování“. Laxus  je profesionální organizace s dlouholetou tradicí v poskytování odborných služeb, zaměřených na závislostní a další rizikové chování.  Jejich cílovými skupinami jsou : Uživatelé nelegálních a legálních drog, gambleři, osoby v konfliktu se zákonem, rodiny a osoby blízké, děti a mládež a odborná veřejnost.

Zlatým hřebem doprovodného programu bylo vystoupení oblíbené skupiny The Tap Tap, ve které působí tělesně postižení studenti a absolventi škol pražského Jedličkova ústavu. My jsme vyzpovídali jejich kapelníka Šimona Ornesta.

Pane kapelníku co je s kapelou The Tap Tap nového ?

Nejaktuálnější věc na kterou se chystáme je náš velký Open Air Festival pod názvem : „Pojď dál“ v jehož rámci slaňujeme Nuselský most na mechanických invalidních vozících, nabízíme to i veřejnosti a vždy si to s námi zkusí i několik veřejně známých osobností. Zajímavostí jistě je, že se nám podařilo realizovat speciální edici piva s pivovarem Bizon  a máme tzv. 11° „Seďák“  neboli „Sedící Bizon“. Co chystáme v dohledném horizontu je věc, kterou připravujeme asi rok Worshop a koncert ve Světlé nad Sázavou.“

(Kompletní rozhovor si můžete poslechnout v níže zveřejněném videu)

 

 

[foogallery id=“14276″]

Zpravodajský web Martina Fletchera

Mnoho let se věnuji dobrovolné novinářské práci pro : Orlicky.net, iDnes.cz, Novinky.cz, Medium.com, Pressreader.com, Českou televizi a City.cz. Věnuji se tématům ze společnosti, politiky, sportu, pozvánky na akce, akce pro děti ... Proto bylo jasným vyústěním zřízení si vlastního zpravodajského webového prostoru.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: