Pošťáci protestují proti nízkému příspěvku od státu na základní služby

Zaměstnanci České pošty si od středy připínají trikoloru na protest proti nízké úhradě nákladů na univerzální službu od státu. Protestní akci pořádá Federace výkonných zaměstnanců ČR, což je druhá největší odborová organizace v tomto státním podniku.

Aktivita odborů pod názvem „Vládo zaplať“ podle mluvčí pošty Evy Krejčí nebude mít vliv na provoz České pošty a je nezávislou iniciativou této organizace. „Dlouhodobou snahou České pošty je zajistit odpovídající úhradu univerzální služby, kterou si u ní stát objednává,“ uvedla.

Zvýšení úhrady by měl obsahovat návrh novely poštovního zákona, která je v současnosti v připomínkovém řízení. „Vláda již rozhodla o úhradě kompenzace za roky 2013 a 2014, nyní je třeba dokončit legislativní proces. Významná část úhrady slouží ke zlepšení finančního ohodnocení zaměstnanců,“ dodala Krejčí.

Počet účastníků protestu federace neuvedla. Největší odborová centrála na poště, Odborový svaz zaměstnanců poštovních, telekomunikačních a novinových služeb, se podle předsedkyně Jindřišky Budweiserové k protestu přímo nepřipojí, byť s požadavkem na zvýšení úhrady souhlasí. Bude ale volit cestu jednání s vládou a poslanci.

Česká pošta může letos od státu na zajištění základních služeb dostat ze zákona maximálně půl miliardy korun. Výkazy nákladů na zajištění univerzální služby pro ČTÚ každoročně hovoří o více než trojnásobné částce.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6833-3/postaci-protestuji-proti-nizkemu-prispevku-od-statu-na-zakladni-sluzby

%d blogerům se to líbí: