PeopleTogether

zpravodajský web nejen pro Východní Čechy

Před zítřejším zahájením festivalu Na jednom břehu nám poskytli rozhovor Lumík a Petra Göbelová

4 min read

ART AND FOOD FESTIVAL Na jednom břehu je tradiční akcí,  bez které si hradečtí ani nedovedou májové dny představit.  Před Letním kinem Širák se mohou návštěvníci těšit na výborné jídlo, nápoje, krásné šperky, módu, přírodní kosmetiku a další designové výrobky. Doprovodný program bude nabitý vystoupeními zahraničních i českých kapel a pro děti je připravené loutkové představení Neposlušná kůzlátka. 

Nám se těsně pře jeho zítřejším zahájením podařilo oslovit některé účinkující s prosbou o rozhovor a ochotně odpovídali jak Lumík, tak Petra Göbelová.

Jan Kubík alias Lumík na české hudební scéně představuje pestrou směsice kytarových riffů a písničkářských úletů do světů hrdelních patůsků, funky-filosofií, mléčných metafor a psychedelických vizí. Po albech Propitý spropitný a Nepokoj v pokoji se Lumík dal do kapelního počínání s eklektickým kvartetem Lemmingway, jeho sólo koncerty však zůstávají raritní ozdobou společenských akcí všech žánrů.

S čím přijíždí a jak se těší Lumík na festival na jednom břehu do Hradce Králové?

Těším se moc, přijíždím do Hradce s vizí potkat a poznat zajímavé lidi, se kterými se vzájemně obohatíme. To je neměnná vize většiny mých výletů. Dále s sebou beru novou kytaru. V Hradci už sice byla, ale koncertů má za sebou teprve pár.

Zažijeme také vaší pověstnou funky-filozofii a písničkářské úlety?

Hrát bez kapely mi dává větší svobodu, je to sám o sobě úlet od svázanosti not, složitého řešení aparátu, mezilidské chemie… Je v tom větší divadelnost a větší přítomnost textů. Funky v tom najdete, když půjdete po slovu fun v nejobecnějším slova smyslu. 
 

Co Lumík a druhá polovina roku 2019?

V druhé půlce roku bude Lumík trochu zabrušovat do jazzu a pokračovat v transformaci, která by měla do budoucna poskytnout více instrumentality ve skladbách. S divadelním projektem Kabarduet, kde hrajeme i písně od Lumíka, chceme do konce roku představit novou hru Jak přežít v korporátu; to je momentálně priorita. 

Máte k Hradci Králové nějaký bližší vztah?

Ano. Přátelím se s kapelou Tribe-J, ostatně od nich tu mám azyl v jejich legendární zkušebně. V Hradci jsem prožil nejednu krásnou noc plnou jamu a rád se sem vracím, přestože tu zrušili stánek „Nejlevnější tortilla v ČR“.  Mrkněte v pět na busking stage, je to raritní příležitost vidět Lumíka jako dřív (ta nostalgie!). A večer mě najdete před pódiem na koncertě JAR jako optimistického toxikomana. Mňau! 

Petra Göbelová je mladá písničkářka. Narodila se v Ostravě a na brněnské JAMU vystudovala obor Jevištní technologie. Vlastní písničky zpívá s kytarou a looperem.

S čím přijíždí Petra Göbelová na tradiční Festival na jednom břehu do Hradce Králové?

Přijedu s kytarou a looperem, novými i starými písněmi a se snahou rozveselit publikum.

Vaše píseň „Naše přátelství“ v live verzi z Hád, měla pěkný ohlas. Co vy a druhá polovina roku 2019?

V neděli 2. června vyjde můj ofiko videoklip k novému singlu “Doufám”, takže teď veškerou pozornost směřuji tímto směrem. Do konce roku bych ráda stihla ještě něco dalšího, ale uvidíme.

Máte nějaký osobní vztah k Hradci Králové?

Znám z Hradce pár lidí a hrála jsem tam už několikrát, takže můj vztah ke Hradci je vřelý.
 
Po Vašem debutovém albu „Normální žena“ které vyšlo v roce 2014 uteklo již 5 let, čeká něco nového fanoušky?
 
Teď se spíše zaměřuji na samostatné singly. Až budu mít pocit, že je ten pravý čas na nové CD, tak jej ráda vydám. Ještě chci při této příležitosti dodat, že  program festivalu Na jednom břehu je velice bohatý, takže rozhodně doražte. Já se na vás všechny těším v sobotu na Busking stage.
 
 
 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: