PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Přírodovědci a konzervátoři Muzea východních Čech se stěhují do stavebně upravené budovy bývalé školy ve Stěžerách

3 min read

Přípravy na rekonstrukci depozitní a odborné budovy MVČ HK v Gayerových kasárnách jsou již v plném proudu. Po přestěhování historických a archeologických sbírek mimo Hradec Králové a po přesunu 16 zaměstnanců historického a archeologického oddělení muzea  na Malé náměstí v Hradci Králové vstupuje v těchto dnech stěhování MVČ do své závěrečné fáze. Minulý a tento týden se totiž stěhuje posledních 18 zaměstnanců z Gayerových kasáren do rekonstruovaných prostor ve Stěžerách. Do budovy bývalé střední školy, která nyní slouží jako pracoviště MVČ HK, jsou aktuálně umísťovány přírodovědecké sbírky, laboratoře a konzervátorské dílny a stěhují se sem také pracovníci přírodovědeckého oddělení, oddělení ochrany a dokumentace sbírkových předmětů a pracoviště fotografa. Celá budova prošla dílčí rekonstrukcí tak, aby mohla sloužit jako depozitární budova a pracoviště odborných oddělení. „Muzeum východních Čech vynaložilo na celý proces mnoho sil i finančních prostředků. Jsme nesmírně rádi, že jsme úpravu zvládli, nebylo to vůbec jednoduché“,  uvedl ředitel muzea doc. Mgr. Petr Grulich, Ph.D.

Zanedlouho budou v budově ve Stěžerách přivítáni první návštěvníci z řad veřejnosti v rámci Dne otevřených ateliérů, který se uskuteční v sobotu 15. června. Návštěvníci si budou moci prohlédnout laboratoře přírodovědeckého oddělení a restaurátorské dílny, ve kterých již nyní pokračují restaurátorské práce.

Veřejností často využívaná krajská mykologická poradna, kterou zajišťují pracovníci přírodovědeckého oddělení, obnoví svůj provoz od pondělí 10. června 2019, ale v historické budově  Muzea východních Čech v Hradci Králové na Eliščině nábřeží 465, 500 01 Hradec Králové 1. Pracovnice krajské mykologické poradny budou veřejnosti k dispozici každé pondělí.

Budova ve Stěžerách zůstane muzeu i nadále jako krajský depozitář a po návratu pracovníků zpět do Gayerových kasáren bude muzeum usilovat o dokončení její rekonstrukce.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d bloggers like this: