Průzkum: Česko je pro investory nejatraktivnější zemí ve východní Evropě

Česká republika je pro investory nejatraktivnější ze zemí někdejšího východního bloku. Proti minulému roku si Česko ve světovém žebříčku polepšilo o tři místa na 23. pozici za Tchaj-wanem a před Izrael.

Vyplývá to z mezinárodního ekonomického žebříčku, který sestavuje poradenská firma BDO ve spolupráci s Hamburským institutem mezinárodní ekonomiky od roku 2012.

Česko předběhl třeba Katar na 21. místě a přímo před ČR se na 22. příčce umístil Tchaj-wan. „Naopak Česku se povedlo v žebříčku předběhnout země jako je Izrael, Jižní Korea, Spojené arabské emiráty nebo Malta,“ říká Lukáš Hendrych z BDO. Z pohledu ekonomického srovnání skončilo Česko na 29. místě, na základě politických faktorů obsadilo 24. místo a z hlediska sociokulturních vlivů je na 26. příčce.

Mezi sousedními zeměmi se nejlépe daří osmému Německu, které si meziročně polepšilo o čtyři příčky. Na 16. místě skončilo Rakousko, jehož umístění se proti loňsku nezměnilo. Polsku patří rovněž beze změny 34. místo. Nejhůře se tak mezi sousedy vedlo Slovensku, které obsadilo 43. příčku a propadlo se o tři místa. Hlavní příčinou nízkého skóre Slovenska jsou špatné sociokulturní podmínky, v nichž mu patří až 61. místo. To je horší výsledek, než vykazuje třeba Rumunsko.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6827-3/pruzkum-cesko-je-pro-investory-nejatraktivnejsi-zemi-ve-vychodni-evrope

Facebook Comments

%d blogerům se to líbí: