Roman Onderka pro Právo: „Škrtáním státních zaměstnanců si nepomůžeme“

Vládní soc. demokraté nesouhlasí s plošnými škrty ve státní správě, které navrhuje hnutí ANO. Právu to řekl místopředseda Roman Onderka, který na sjezdu strany 1. března kandiduje na prvního místopředsedu.

* Vládní ANO ohlásilo konec utrácení, naopak chce hledat úspory a propouštět. Stopku dostal i návrh soc. dem. zavést pro všechny děti obědy zdarma, dostanou je jen nejchudší děti. Nezačínají pro ČSSD ve vládě horší časy?

Už dnes stát hradí 70 procent ceny školních obědů. Ti nejchudší a nejpotřebnější budou moci dostat oběd zdarma úplně. Myslím, že oběd zdarma pro dítě, které vyzvedne tatínek v bavoráku za tři miliony, nemůže být prioritou státu. Škrtání státních zaměstnanců nebude tak jednoduché. Jestli říká ministryně financí Schillerová, že deset procent zaměstnanců musí pryč, tak já říkám: ne, musíme to řešit konkrétně. Hnutí ANO bude muset začít u sebe. Největší růst zaměstnanců byl na ministerstvu financí a v dalších resortech, které má ANO.
Zpomaluje se ekonomika, je možné, že se blíží krize. I s tím se umí ČSSD vypořádat. Pamatuji si období, kdy jsem byl primátorem Brna, a i v době krize jsme oddlužovali občany. Je pouze otázkou, kde rezervy vzít a jak posílit rozpočet na příjmové stránce. Můžeme se bavit o tom, zda zavádět sektorové daně např. pro banky a jestli opravdu snižovat některé daně a v jaké výši. Každé takové opatření je o několika miliardách korun. Dohromady to rozhodne o tom, zda bude deficit rozpočtu nula, čtyřicet miliard nebo sto miliard.

* Budete chtít debatovat i o progresivním zdanění pro fyzické osoby?

Určitě. Myslím, že musíme, protože příjmová část rozpočtu je pro stát důležitá. Tím, že budeme jen škrtat, si nepomůžeme. Musíme hledat příjmy. Progresivní zdanění je věc, kterou musíme s Andrejem Babišem řešit.

* Jaká by podle vás měla být hranice příjmů pro progresivní daně?

O tom nechci mluvit, to je téma na koaliční jednání.

* V roce 2017 jste za návrh progresivního zdanění sklidili ostrou kritiku, když jste chtěli zvýšit daně lidem s příjmem nad 45 tisíc korun, což je střední třída, kvalifikovaní odborníci, například lékaři…

My se budeme bavit hlavně o tom, aby korporace, které vyvádějí peníze do zahraničí, nechaly část prostředků v ČR. Také se budeme bavit o tom, jestli návrh daňového balíčku, který prosazoval premiér, má obsahovat snížení daně na pivo, které by vyšlo na 3,5 až 5 miliard. Taková politika má vést k tomu, aby byl rozpočet vyrovnaný? Opravdu se budeme chtít dívat na obě strany rozpočtu. Nechceme hned zatěžovat lidi vyšším zdaněním, v první řadě se chceme podívat na korporace.

* Babiš několikrát řekl, že daně zvyšovat nechce. Bude to téma už nyní při jednání o rozpočtu na rok 2020?

My to nebudeme zvedat, téma zvedne pan premiér, protože mu nic jiného nezbude. Jestli se bavíme o tom, že by se důchody měly zvyšovat o 900 korun, musíme říci i to B, kde na to vezmeme patnáct miliard korun.

* Za první půlrok ve vládě vaše strana vystřílela mnoho svých návrhů. Máte ještě něco v zásobě, abyste přitáhli pozornost voličů?

Možná jsme je vystřelili, ale některé ještě neprosadili. Například zálohované výživné. Chceme řešit exekuce. Dostat se z dluhové pasti je zázrak, je to nefunkční. Nás čeká těžká práce. A v zásobě máme dost dalších témat, kterými chceme pomoci občanům.

* S předsedou ČSSD Janem Hamáčkem jste vytvořili tandem místo bývalého prvního místopředsedy Jiřího Zimoly. Ale zatímco vy jste politik, který nejde pro slovo daleko, Hamáček vystupuje radši jako diplomat. Jak vám to klape?

Myslím, že to je obrovská výhoda. To, co si nemůže dovolit říci předseda, může říci jeho první místopředseda. A tam, kde první místopředseda není schopen či ochoten udělat kompromis, tam jej může učinit předseda. Poslední tři měsíce jsme si spolupráci vyzkoušeli a myslím, že funguje.

* V průzkumu agentury Kantar jste dostali pět procent. Neočekávali delegáti před rokem lepší výsledky? Nespočítají vám to na sjezdu počátkem března?

Některé průzkumy nám přiznaly dvanáct procent, jiné devět, po Kantaru vyšel STEM, který nám dal osm procent. Jsem dalek toho, abych se zabýval průzkumy. Ne že bych je nebral v potaz, ale že bych z nich byl vyděšený nebo z nich měl radost? Tak to ani náhodou. ČSSD se musí naučit oslovovat voliče a prezentovat svá témata navenek. Jediný relevantní průzkum jsou volby. Pravda se ukáže ve sněmovních volbách 2021. Do té doby nás čeká kus práce.

* A co květnové volby do europarlamentu?

Pro nás jsou každé volby důležité, protože vytvářejí veřejné mínění. Ale evropské volby jsou specifické, chodí k nim nejméně voličů. Jsou to buď ti, kteří se o Evropu velmi zajímají, nebo naopak lidé, kteří jsou na EU naštvaní. Co nám udělá první obrázek toho, jak si ČSSD stojí, budou krajské volby za rok a půl.

* Takže když se do EP nedostanete, tak se podle vás nic neděje?

Budeme bojovat o každý hlas a každý mandát. Soc. dem. se ale nenachází v nejrůžovějším období.

zdroj: https://www.cssd.cz/media/cssd-v-mediich/r-onderka-pro-pravo-skrtanim-statnich-zamestnancu-si-nepomuzeme/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: