Smiling String Orchestra z hradecké Střeziny je nejlepším orchestrem ZUŠ v republice

O víkendu (10. a 11. května) se v Olomouci v sále Moravské filharmonie uskutečnilo národní kolo celostátní soutěže Základních uměleckých škol ve hře smyčcových souborů a orchestrů. V obrovské konkurenci 26 hudebních těles z celé republiky si do Hradce Králové odvezl titul absolutního vítěze Smiling String Orchestra ze ZUŠ Střezina.

Porotu mladí hudebníci, které vede dirigent Mikuláš Ježek, oslovili svým provedením dvou náročných skladeb – 2. větou Orchestrálního kvartetu D dur Karla Stamice a 1. větou 7. symfonie Felixe Mendelssohna-Bartoldy. A také tím, že jsou skutečně usmívající se orchestr. I přes samozřejmý respekt ze soutěže totiž jejich vystoupení nepostrádalo pozitivní náboj a úsměv na rtech.

„Jsem vděčný za děti, že mohly prožít tu vlnu nadšení a pozitivní energie. Byla to odměna za hodiny cvičení, neustálého opakování a cizelování skladeb. Odměna za jejich poctivý přístup,“ popsal první okamžiky po vyhlášení výsledků  dirigent Mikuláš Ježek.

Smiling String Orchestra přitom nepatřili k nejstarším účastníkům soutěže. Hrají v něm děti od 13 do 18 let, jejich věkový průměr je 15,9 let. A je to mladý orchestr i datem vzniku. Dirigent Mikuláš Ježek ho založil při svém příchodu na hradeckou školu před pouhými pěti lety. Od skromných začátků vyrostli z dětí skvělí hudebníci, kteří  již vystupovali na řadě koncertů. V loňském roce si je ke spolupráci vybral houslový virtuos Pavel Šporcl, vydali CD s filmovou hudbou Rachel Portman a letos se kromě jiného chystají na turné do USA a Kanady.

„Skutečně mají něco navíc. Absolutním vítězem se stali po právu, protože neměli konkurenci v žádném souboru. Ani menším ani větším, ani starším ani mladším,“ neskrývala slova chvály členka poroty, violistka Jitka Hosprová. Smiling String Orchestra ji natolik nadchl, že jim nabídla společné koncertování. „Mám radost, že mají takový pozitivní přístup  k hudbě. Ke klasické hudbě,“ dodala.

„Je to úspěch celého smyčcového oddělení. A poděkování patří všem učitelům, kteří žáky učí a připravují,“ pokračoval Mikuláš Ježek.

„To, že je orchestr absolutním vítězem, je historicky největší úspěch našich hudebníků za dobu mého působení na škole. Je za tím obrovský kus práce učitelů a samozřejmě i samotných žáků,“ řekl Karel Šust, ředitel ZUŠ Střezina.

Soutěž smyčcových orchestrů základních uměleckých škol se koná jednou za tři roky. Soubory musí nejprve projít sítem krajských přehlídek a pouze ti nejlepší postoupí do národního kola. Soutěží se v několika kategoriích jak podle počtu hráčů, tak obsazení nástrojů.

Čtěte více: http://zpravy.hradeckralove.cz/smiling-string-orchestra-z-hradecke-streziny-je-nejlepsim-orchestrem-zus-v-republice-41182/#ixzz5FapF74PP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: