Studijní a vědecká knihovna v Hradci králové bude pořádat přednášku na téma : „Rok 1968 v mezinárodním kontextu a události v Československu“

Rok 1968 patřil k přelomových letům 20. století. Po celém světě se zvedla vlna odporu proti válce ve Vietnamu a studentských bouří, které místy přerostly v celospolečenské hnutí. V Československu je rok 1968 spojován s pokusem o reformu socialismu známou pod názvem pražské jaro. Počátky pražského jara sahají hluboko do 60. let, do období vlády Antonína Novotného.

Uvolnění systému se však setkalo s nesouhlasnými postoji vedoucích funkcionářů zemí sovětského bloku, a vedlo až k invazi vojsk pěti států Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Ještě měsíce po okupaci Československa se potom sváděl boj o zachování zbytků reforem. Pro normalizační režim pak následujících dvacet let pojem pražské jaro představoval smrtelnou hrozbu.

Přednáškou vás provede Milan Bárta, který pracuje v Ústavu pro studium totalitních režimů. Zajímavostí je, že jeho odborným zaměřením jsou : České a československé dějiny druhé poloviny 20. století, Političtí emigranti v Československu 1948–1989, Události let 1968–1969, Státobezpečnostní složky 1945–1989.

Srdečně Vás zveme na další přednášku z cyklu Ve znamení „osmiček“ v úterý 5. června od 17:00 hod. v konferenčním sále v 5. NP. Vstupné 50/25* Kč (* Slevy se vztahují na studenty, seniory a držitele ZTP průkazů. Děti do 12 let zdarma)

zdroj: https://www.svkhk.cz/Akce/Dalsi-akce-(Neco-navic—)/Clanky/5-6-PhDr-Milan-Barta-Rok-1968-v-mezinarodnim-k.aspx

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: