TECHNOLOGIE NA TĚLE – SEZNAMTE SE SE SVĚTEM SMART FASHION NA LETOŠNÍM DESIGNBLOKU

Na letošním jubilejním 20. ročníku mezinárodního festivalu designu a módy Designblok se za podpory společnosti T-Mobile opět představí Ateliér módní tvorby UMPRUM. Studenti pracovali na redesignu inteligentního oděvu pro snímání EKG signálu v reálném čase. Díky spojení designu a technologií má tento projekt za cíl bořit bariéry a umožnit pacientům cítit se „normálně“, třeba i během monitoringu srdce. S projektem EKG Smart Fashion je možné se seznámit v prostorách Superstudia v pravém křídle Průmyslového paláce na Výstavišti Praha Holešovice.

Spojení módy a technologie v medicíně

Představte si oblečení, které nejenom dobře vypadá, ale zároveň vám i neustále monitoruje srdce, měří EKG a v případě potřeby také nasdílí data vašemu lékaři. Z běžného oděvu se tak díky snímání EKG v reálném čase stane užitečný pomocník v životě člověka, a sice tím, že ho například uchrání před infarktem. Studenti Ateliéru módní tvorby zpracovávali v týmech několik zadání a spolupracovali s celou řadou odborníků z oblasti inovací a nových technologií – například z pražského ČVUT, slovenského Výskumného ústavu textilnej chémie Chemitex a Elektrotechnické fakulty Žilinské univerzity. Pod vedením MgA. Pavla Ivančice redesignovali chytré oblečení, které si rozumí s novými technologiemi, má přidanou technologickou funkci a zároveň je trendy a příjemné na nošení.

 

 

Společnost T-Mobile v rámci své dlouhodobé spolupráce s UMPRUM podporuje různé projekty a ateliéry. Letos se nabízelo logické spojení s Ateliérem módní tvorby pod vedením Pavla Ivančice, kde se zabývají právě tématem chytré módy.Veškeré práce studentů jsou zatím ve vizionářské rovině, nicméně už teď nám ukazují možnosti současných technologií a další zajímavé cesty, kterými tyto inovace mohou jít,“ říká Martina Kemrová, tisková mluvčí společnosti T-Mobile, a dodává: Jsme rádi, že prostřednictvím tohoto projektu můžeme podpořit talentované mladé lidi, kteří tak mohou zrealizovat své nápady.“  

Do práce, na sport i pro běžné nošení

I měřící zařízení mohou být zcela diskrétní. Jsou součástí oblečení, buď jsou umístěná v kapsách, nebo jsou integrovaná do střihu a skryta například ve švu. Nejsou tak viditelná a pacient není vystaven zvídavým pohledům svého okolí. Zároveň nahrazují zařízení jako holter, která zhoršují celkovou mobilitu pacientů. V budoucnu by mohly být dostupné jak sportovní sady, které budou monitorovat uživatele při sportu, tak i byznys oblečení, které na pacienta bude dohlížet při vypjatých stresových momentech v práci nebo na cestách. Inteligentní oblečení je určeno pro lidi, kteří nechtějí slevit ze svého pohodlí a chtějí žít aktivní a plnohodnotný život bez omezení.

Studenti zpracovali 6 kategorií EKG Smart Fashion:

  • Dívka 15+ (trendy tílko pro mladé kardiaky)
  • Sportswear (pro lidi s dynamickým životním stylem, kteří mají rádi sportovní módu)
  • Aktivní senior (pro aktivní seniory, kteří mají rádi volnější oblečení z pevných materiálů)
  • Muž 40-60 (pro muže s problémy se srdcem, které je nutné neustále monitorovat)
  • Muž 40+ (základní kusy šatníku pro různé aktivity v průběhu dne)
  • Rodič + Dítě (pro děti předškolního věku)

Veronika Klapalová

Nezávislá novinářka mapující dění nejen v Královéhradeckém kraji z oblastí sportu, kultury, hudby, workshopů, dále přinášející komerční zprávy z české společnosti, v neposlední řadě mapuje aktivity a akce dětí, dospělých i seniorů.

 + zdroj: http://www.t-press.cz/cs/tiskove-materialy/tiskove-zpravy-t-mobile/technologie-na-tele-seznamte-se-se-svetem-smart-fashion-na-letosnim-designbloku.html

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: