Thymian u soudu vyhrál. Rodiče získají 30 tisíc

O neobvyklém případu, který se dostal až k ústavnímu soudu jsme již psali v článku Ústavní soud: rodiče měli právo pojmenovat svého syna Thymian.

Rodičům, kteří si pro svého syna zvolili jméno Thymian, matrika ve Vrchlabí toto jméno původně odmítla zapsat. Matrika požadovala, aby rodiče přinesli znalecký posudek, který by potvrdil pravopisnou podobu jména. Protože to rodiče odmítli, měl chlapec po tři roky v rodném listě u křestního jména uvedeno „nezjištěno“.

Jméno bylo do rodného listu zapsáno až poté, co se na stranu rodičů postavil Nejvyšší správní soud. Ten uvedl, že vyžádání posudku je výjimečné a matriky by měly při ověřování správné podoby jména vycházet například z listinných důkazů, které dodají rodiče, nebo z informací ze zahraničních veřejně přístupných databází.

Rodiče požadovali odškodnění

Rodiče ale poté podali další žalobu a současně požadovali odškodnění – pro každého 50 tisíc korun za způsobené komplikace. Obvodní soud každému z nich přiznal 15 tisíc korun, ale odvolací pražský městský soud nárok rodičů zrušil úplně. Ústavní soud se na jaře postavil na stranu odškodnění a pražský městský soud nyní přiznání odškodného potvrdil. „Žalobci byli dva a žalované bylo ministerstvo vnitra České republiky. Výsledek řízení je takový, že žalovaný, to znamená ministerstvo, je povinno každému ze žalobců zaplatit 15 tisíc korun,“ říká Markéta Puci, mluvčí městského soudu. Vnitro musí částku zaplatit do 30 dnů od právní moci rozsudku, navíc má rodičům uhradit náklady vynaložené na soudní řízení.

zdroj: http://www.rodina.cz/clanek11440.htm

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: