TŘI ČTVRTINY RODIN ZAHAJUJE O ŠTĚDRÉM DNU VEČEŘI MEZI PÁTOU A ŠESTOU, POLOVINA ZVEDNE TELEFON A ZAVOLÁ NEJBLIŽŠÍM, ZJISTIL PRŮZKUM T-MOBILE

Vánoční svátky máme spojené s pohodou v kruhu rodinném a nejnovější průzkum společnosti T-Mobile to potvrzuje. V pondělí celý národ zasedl k večeři jako na povel. Tři čtvrtiny Čechů usedli ke stolu mezi 17. a 18. hodinou, nejvíce (34 %) v šest hodin večer. Celkem 94 % lidí povečeřelo s rodinou, a to většinou doma. Celkem 40 % z nás uvedlo, že alespoň někdy navštíví půlnoční mši. Polovina Čechů svým nejbližším a známým popřeje telefonátem.               

Česká republika v pondělí mezi pátou a šestou večer jako na povel ztichla. Ve třech čtvrtinách domácností totiž lidé usedli ke štědrovečerní tabuli během této jedné hodiny. Češi večeří relativně brzy a v tomto případě se ještě přidává „faktor nedočkavosti dětí“. Šest procent lidí je tak dokonce přinuceno usednout k večeři ještě před pátou hodinou. Naopak po šesté začínají večeřet zejména lidé bez ratolesti, která je nalepená u okna a v minutových intervalech se ptá, kdy už přijde Ježíšek.

Nejčastější kulisou štědrovečerní hostiny je přehrávaná hudba – tu preferuje necelá polovina (46 %) Čechů. Necelá čtvrtina dotazovaných pak uvedla, že večeří bez hudební kulisy pouze při společenské konverzaci. Shodný počet lidí pak má u večeře puštěnou jako kulisu televizi. Rádio pro navození sváteční nálady uvedlo 7 % lidí.

Fakt, že Češi tráví Štědrý večer s nejužší rodinou a ve většině případů (84 %) i doma, jistě není překvapením. Pouze 2 % lidí prožijí Štědrý večer s přáteli a 4 % respondentů uvedla, že ho tráví sama. Navzdory mnohdy oprávněným pověstem o pracovitosti hraničící s workoholismem není žádný respondent, který by jeden z nejkrásnějších dní v roce trávil s kolegy z práce.

„Vánoce jsou pro nás v rychle se měnícím světě kotva, které se držíme: trávíme je tradičním způsobem s rodinou,“ konstatuje Martina Kemrová, senior manažerka komunikace T-Mobile Česká republika a doplňuje: Je skvělé, že je o Vánocích stále na prvním místě osobní kontakt – pokud spolu lidé nesedí u jednoho stolu, pak si nejčastěji telefonují. Polovina lidí říká, že svým příbuzným či přátelům popřeje osobním telefonátem, podle tří čtvrtin z nás je to nejlepší způsob, jak si popřát vše nejlepší.“

Podle průzkumu totiž téměř polovina lidí svým nejbližším k Vánocům nebo k Novému roku zavolá. Pro dvě třetiny dotazovaných je to zároveň nejoblíbenější způsob, jak přání k těmto svátkům chtějí dostat. Další způsoby vánočního přání, které lidem udělají největší radost, jsou osobní přání formou sms (59 % lidí hodnotí velmi kladně) či klasická pohlednice (56 % lidí hodnotí velmi kladně). Kromě volání a psaní sms využívají Češi (40 %) mobil také k focení událostí Štědrého večera. Každý čtvrtý člověk pak tyto fotky během večera posílá známým nebo sdílí na sociálních sítích.

Veronika Klapalová

Nezávislá novinářka mapující dění nejen v Královéhradeckém kraji z oblastí sportu, kultury, hudby, workshopů, dále přinášející komerční zprávy z české společnosti, v neposlední řadě mapuje aktivity a akce dětí, dospělých i seniorů.

+ zdroj: http://www.t-press.cz/cs/tiskove-materialy/tiskove-zpravy-t-mobile/tri-ctvrtiny-rodin-zahaji-o-stedrem-dnu-veceri-mezi-patou-a-sestou-polovina-zvedne-telefon-a-zavola-nejblizsim-zjistil-pruzkum-t-mobile.html 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: