Na týdenní dovolenou nemá peníze skoro třetina Čechů

Vyrazit někam na týdenní dovolenou, po Česku nebo zahraničí, si ze svých příjmů nemůže dovolit skoro třetina Čechů. Podle statistik Eurostatu se ale situace postupně zlepšuje. Ještě před pěti lety si totiž sedmidenní volno nemohl dopřát skoro každý druhý Čech.

Zájezdy nebo obecně dovolené jsou pro české cestovatele dostupnější než dřív. Jen během letošního léta vyjedou na dovolenou podle odhadů Asociace cestovních kanceláří přes tři miliony lidí. Češi navíc bohatnou, což dokazuje i rostoucí hodnota majetku domácností, ať už jde o byty, pozemky nebo také hotovost. Loni se celková hodnota tohoto majetku dostala ke 12 bilionům korun.

Češi před Italy a Španěly

V porovnání se zahraničím jsou na tom Češi poměrně dobře. Na týdenní zájezd nemá v současnosti peníze zhruba každý třetí člověk. Výrazně horší situace je třeba v Rumunsku nebo také v Chorvatsku, kde si sedmidenní volno nemůže dopřát více než 6 lidí z 10. Hůř než Češi jsou na tom i Italové nebo Španělé.
Ještě před pár lety trávili Češi na dovolené zpravidla 11 dní. Podle Asociace českých cestovních kanceláří a agentur se ale průměrná délky pobytu postupně zkracuje. Důvodem ale není nedostatek peněz.
„Nejčastěji klienti volí osmidenní pobyty. Změna vyplývá z proměny životního stylu, kdy už nejezdíme jen na tu jednu velkou letní dovolenou, ale na více dovolených v průběhu roku, kdy podělíme více destinací a aktivit,“ vysvětluje výkonná ředitelka Asociace Tereza Picková.
Částka, kterou jsme ochotní za dovolenou zaplatit, se loni zvýšila asi o 1200 korun. Podle zjištění společnosti IPSOS každý utratí průměrně necelých 14 tisíc korun na osobu. Třeba v západní Evropě je to kolem 2000 eur, v přepočtu tedy asi 52 tisíc korun.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6698-3/na-tydenni-dovolenou-nema-penize-skoro-tretina-cechu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: