V Galerii T na Univerzitě Hradec Králové je k vidění výstava „Kontrast“

Výstava představuje studentskou textilní tvorbu. Jsou zde vystaveny textilní tisky, paličkovaná krajka, šperky z ručního papíru a další práce vytvořené studenty Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové.

Výstava byla zahájena vernisáží v úterý dne 26. 6. 2018 v 15:00 hodin v Galerii T, v objektu společné výuky UHK,Hradecká 1227, které jsme se zúčastnili.

…ztratit nit,,

hledat jehlu v kupce sena,

 zamotat se do toho,

znát probíranou látku,

rozmotat gordický uzel,

navázet…

Výběr několika často používaných rčení a slovních obratů, vybraných s ohledem na jejich společný jmenovatel – vlákno, uvozuje současnou výstavu s názvem Kontrast. Ta představuje výběr z tvorby studentek Ateliéru Textilní tvorby, jednooborového studia Katedry výtvarné kultury a textilní tvorby, Pedagogické fakulty UHK.

Spojení  jazykových a textilních termínů není náhodné. Pouhé porovnání slov text a textil napoví nesporný společný základ. Ze strukturálního lingvistického rozboru bychom se dále dozvěděli, že obě oblasti – text i textil jsou charakteristické pravidelně uspořádanou sítí vztahů jednotlivých dílčích složek – slabik, či vláken. Z této organizované struktury pak vzniká větší celek, se kterým je dále možné pracovat jako se stavebním materiálem pro zamýšlené vyjádření.

Užití textu a textilu jako stavebních prvků pro vznik uměleckého díla se v posledních letech stalo hojně používanou strategií mnoha autorů a jejich intermediálně řešené instalace jsou častou součástí světových výstav současného umění. Zřídkakdy se však opírají o tradiční umělecko-řemeslné postupy, které by reflektovaly delší historický horizont. Obliba užití textu a textilu je spíše zapříčiněna jejich elasticitou, tedy schopností přizpůsobit se podkladu, i možností využít je jako média nesoucí jakýkoliv obsah.

V kontrastu bychom však nalezli mnoha autorek a autorů, kteří textilní tvorbu rozvíjí kontinuálně a programově. Na současné výstavě nalezneme studentská díla a realizace, které pracují s tradičním pojením textilu a jeho aplikací, využívají ornamentu a ručního dekoru, paličkované krajky, či tkáně tapisérie. Studentky svá díla zhotovují časově náročnými ručními technikami, které dobře kontrastují s rychlostí digitálního tisku, nebo masové produkce levného textilu realizovaného za minimální mzdu v nelidských výrobních podmínkách.

Jako příklad časové vytrvalosti a soustředěnosti na výstavě uvádíme mimo studentských realizací také prostorové objekty Prof. Marie Vaňkové, realizované technikou paličkované krajky.

Trvání výstavy: 26. 6. – 15. 7. 2018

[foogallery id=“16109″]

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: