PeopleTogether

Zpravodajský web nejen pro Královéhradecký kraj

Vzdělávací centrum v Lipkách nebude, pro budovu chce město jiné využití

3 min read

Záměr Centra přírodovědného a technického vzdělávání, které mělo vzniknout v areálu základních škol v hradeckých Lipkách, město opouští. Rozhodli o tom na svém dnešním zasedání zastupitelé. Pro školskou budovu postavenou podle návrhu architekta Josefa Gočára v roce 1927 tak město bude hledat jiné využití.

Pro původní záměr má město zpracovanou studii, na kterou měla navazovat dokumentace pro potřebná stavební řízení. „Předchozímu vedení města se nepodařilo uzavřít smlouvu na zpracování stavební dokumentace, projekt je tak ve skluzu a vše se již nestihne realizovat v termínu tak, aby město získalo dotaci. Ale to není jediným důvodem, proč projekt opouštíme,“říká Jiří Bláha, náměstek primátora pro oblast investic. „Vedle vysoké celkové investice, jejíž více než polovinu by mělo město hradit ze svého rozpočtu, jsou zde i poměrně velké náklady na samotný provoz centra, které zatíží městský rozpočet každý rok. Našli jsme shodu napříč celým zastupitelstvem záměr přehodnotit a vyřadit jej z připravovaných projektů,“ dodává Bláha.

Původně byla příprava projektu nového výukového centra schválena v podobě, jejíž předpokládané náklady byly necelých 250 milionů korun, z toho zhruba 115 milionů korun měla tvořit dotace Integrovaného regionálního operačního programu. Odstoupení od realizace záměru vzdělávacího centra neohrozí další projekty, které Hradec Králové připravuje a chce na ně využít dotace v rámci ITI hradecko-pardubické aglomerace.

Nyní tak bude město hledat novou koncepci využití tohoto objektu bývalé školy T. G. Masaryka, která je součástí architektonicky výjimečného komplexu školských budov v hradeckých Lipkách. „Jako první se nabízí rozšíření prostor pro sousední základní školu Josefa Gočára, která je se svojí kapacitou na hranici, dalším uživatelem by mohl být hradecký dům dětí a mládeže. Primárně tedy chceme tyto prostory poskytnout městským školským zařízením,“ naznačuje náměstek primátora pro oblast školství Martin Hanousek.

Školní areál budov obecné a měšťanské školy, mateřské školky a gymnázia na Tylově nábřeží v Hradci Králové vyprojektoval Josef Gočár a byl z větší části postaven v letech 1925-28. K jeho dostavbě došlo až v padesátých letech podle návrhu Václava Rohlíčka, který vycházel z původní Gočárovy koncepce.

zdroj: https://www.hradeckralove.org/vzdelavaci-centrum-v-nbsp-lipkach-nebude-pro-nbsp-budovu-chce-mesto-jine-vyuziti/d-65978/p1=16897

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: