Začínáme si zadělávat na velký problém říká předseda představenstva SINDAT GROUP Karel Havlíček

Politická nestabilita ovlivňuje vývoj legislativy, vysílá negativní signál do zahraniční a dopadá na podniky, shodli se dnes zástupci podnikatelů. Asociace malých a středních podniků kritizovala průběh vyjednávání o novém ministrovi financí. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl na dnešním koaličním jednání jmenovat do čela ministerstva financí náměstkyni Alenu Schillerovou.

„Začínáme si zadělávat na velký problém. Stabilita každé vlády padá se stabilitou ministerstva financí a nejasnosti kolem toho, kdo bude předkládat rozpočet na příští rok, odpovídat za přípravu nového daňového zákona nebo bude minimalizovat záporné saldo roku letošního, může znamenat nejen snížení naší kredibility, ale dopad to bude mít i na podnikovou sféru,“ uvedl prezident asociace Karel Havlíček.
Musí se podle něj dojednat parametry klíčového zákona o dani z příjmu. „Připravujeme rychlé změny v odpočtech na výzkum a vývoj, vyjednáváme o úpravách zákona o EET a řešíme zásadní zjednodušení daní pro živnostníky. Odmítám, že vše se bude odehrávat až v příští koalici, vláda má ještě půlroční mandát a její povinností je pracovat do posledního dne,“ dodal.

Schillerová patří podle Havlíčka mezi nekvalifikovanější a nejzkušenější pracovníky resortu. „Shodit její nominaci argumentem, že nesplňuje předpoklady, má možná logiku politickou, nikoliv ale odbornou. Jestli tam dosadíme sterilního úředníka, který nic nerozhodne, ale všichni s ním budou souhlasit, pak do konce roku nedotáhneme prakticky již nic,“ podotkl.

„Podnikatelé a živnostníci potřebují jistotu a přehledné prostředí pro svoji práci. To vše jde při současných třenicích v nejvyšších patrech politiky stranou,“ souhlasil prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. V Poslanecké sněmovně čeká na projednání projekt právního elektronického systému, který komora prosazuje v rámci zjednodušení administrativy a snížení enormní byrokratické zátěže podnikatelů. „Ale jsou tu další faktory, jež budí v podnikatelských kruzích rozpaky. Budou dnes platné předpisy, případně nově plánovaná opatření aktuální za měsíc, za půl roku,“ dotázal se.
Prezident Svazu průmyslu Jaroslav Hanák připomněl, že v právním procesu je také novela stavební legislativy, jež nyní čeká na schválení v Senátu. „Věříme, že se podaří schválit, protože pro nás představuje jen minimum, jakýsi první krok v podpoře výstavby strategických staveb včetně dálnic,“ poznamenal. „Svaz zajímá také novela insolvenčního zákona, řešící oddlužení. Pro zahraničí je vládní nestabilita špatný signál. Může poškodit podporu exportu a oslabit naplánované obchodní mise“, podotkl.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6512-3/havlicek-zaciname-si-zadelavat-na-velky-problem-

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

%d blogerům se to líbí: