SDŽ: Vítáme kroky vlády v oblasti školství a zdravotnictví

SDŽ: Vítáme kroky vlády v oblasti školství a zdravotnictví

Premiér Bohuslav Sobotka, ministryně školství Kateřina Valachová nebo finská velvyslankyně Helena Tuuri se zúčastnili sobotního semináře pořádaného Sociálně demokratickými ženami u příležitosti svátku MDŽ.

Hlavními tématy letošního semináře, který se uskutečnil v pražském Kaiserštejnském paláci, byla zejména situace ve školství a zdravotnictví. Sociálně demokratické ženy jednoznačně podpořily aktivitu vlády, ale hlavně ministryně školství, díky jejíž aktivitě by v následujících letech mělo jít na vzdělávání výrazně více peněz, než v minulosti. Před schválením je také kariérní řád pro učitele.

Za úspěch také považujeme zavedení nároku na místo v mateřských školách pro děti již od dvou let,“ zdůraznila nová předsedkyně SDŽ Lenka Fojtíková. Právě oblast vzdělávání je dlouhodobě oblastí, na kterou SDŽ kladou velký důraz, zazněla proto i řada podnětů, co by bylo možné zlepšit.

Účastníci semináře s názvem „Co naši voliči chtějí“ se nicméně také shodli na tom, že stát musí zajistit i co nejdůstojnější podmínky pro seniory. Tomu by mělo napomoci i snížení doplatku na léky. Ten by se měl u dětí snížit ze současných 2 500 korun snížit na 1000 Kč, u důchodců pak dokonce na 500 Kč. „Podle odhadů tím senioři a rodiny ušetří zhruba 500 milionů korun,“ uvedla náměstkyně ministra zdravotnictví a místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová.

Zajímavé porovnání pak umožnila právě účast finské velvyslankyně, která účastníkům semináře přiblížila situaci ve Finsku, kde jednou z priorit tamní vlády je například zlepšení sociálních služeb pro seniory. „Právě sociální oblast Sociálně demokratické ženy považují za jednu z nejdůležitějších. I proto vítáme, že se začíná něco dít v souvislosti zákon o sociálním bydlení, což byl jeden ze slibů ČSSD jejím voličům,“ zmínila předsedkyně SDŽ Lenka Fojtíková, čím by se Česko do budoucna mohlo od severského státu inspirovat.

Seminář byl tento rok spojen i s celostátní konferencí SŽD, jejíž delegátky zvolily nové vedení. Dosavadní předsedkyni Jindřišku Maršovou po 14 letech vystřídala právě Lenka Fojtíková. Sociálně demokratické ženy jsou jedním z hnutí uvnitř ČSSD a největší ženské politické hnutí v ČR, sdružují více než dva tisíce žen.

zdroj: https://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/sdz-vitame-kroky-vlady-v-oblasti-skolstvi-a-zdravotnictvi/

Můžete zanechat svůj komentář: