Rodičovský příspěvek musí být spravedlivý i vůči rodičům vícerčat míní ministr Jan Chvojka

Rodičovský příspěvek musí být spravedlivý i vůči rodičům vícerčat míní ministr Jan Chvojka

„Dnes jsem v rámci novely zákona o státní sociální podpoře načetl pozměňovací návrh, zvyšující příspěvek rodičům, kterým se narodí dvojčata a vícerčata. Považuji za krajně nespravedlivé, že rodičovský příspěvek dostane ve stejné výši rodina s jedním narozeným dítětem, stejně jako s paterčaty“.

„Rodičovský příspěvek je v současné době nastaven na hodnotu 220 tisíc korun. Stejnou částku dostává rodina s vícerčaty jako rodina s jedním narozeným dítětem. Přitom je zcela evidentní, že náklady na domácnost s vícerčaty jsou pochopitelně mnohem větší. Pleny, kojenecká výbava, velmi drahé očkování, vše například v případě dvojčat musíte kupovat dvakrát, přičemž rodičovský příspěvek dostanete v podstatě jen na jedno dítě. Není určitě správné, že rodina s dvojčaty dostane od státu zhruba o třetinu méně, než rodina se dvěma potomky s ročním odstupem.

Jsem rád, že můj návrh získal podporu napříč politickým spektrem. Ukazuje to, že i moji kolegové cítí, že náš dosavadní legislativní systém se s existencí vícerčat dosud přiměřeně nevyrovnal.

Pozměňovací návrh, který jsem předložil, mění funkci rodičovského příspěvku správným směrem. Rodičům s dvojčaty nárokujme ty samé podmínky jako rodině s dvěma dětmi. Protože rodina s dvojčaty je plnohodnotnou rodinou se dvěma dětmi“. Sdělil Jan Chvojka.

zdroj: https://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/j-chvojka-rodicovsky-prispevek-musi-byt-spravedlivy-i-vuci-rodicum-vicercat/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.