Zlepšujeme životní úroveň rodin s dětmi a seniorů, od příštího roku si výrazně polepší

Zlepšujeme životní úroveň rodin s dětmi a seniorů, od příštího roku si výrazně polepší

Poslanecká sněmovna dnes ve třetím čtení jasně podpořila novely zákonů o důchodovém pojištění a zákona o státní sociální podpoře. Prošly také pozměňovací návrhy ČSSD, které by měly zlepšit životní úroveň jak důchodců, tak rodin s dětmi.

Schválením novely o důchodovém pojištění se otevřela cesta k zastropování věku pro odchod do důchodu. Ten by měl být pevně stanoven na hranici 65 let. Poslanci ale podpořili i pozměňovací návrh předsedy poslaneckého klubu Romana Sklenáka, který výrazně upravuje systém valorizace penzí. Důchody doposud rostly o třetinu růstu reálných mezd, nově porostou o jednu polovinu. Od ledna 2018 by si tak čeští senioři měli polepšit v průměru o 500 korun.

„Jsem rád, že se dnes podařilo schválit důležité zákony a že Poslanecké sněmovna vyslala dobrou zprávu směrem k rodinám s dětmi a k seniorům. My teď uděláme všechno proto, abychom tyto návrhy zákonů prosadili i na půdě Senátu. Chceme připravit státní rozpočet na rok 2018 tak, aby v něm byly finanční prostředky na zvýšení přídavků pro děti a také peníze na valorizaci penzí,“ uvedl předseda vlády Bohuslav Sobotka.

Sociální demokracie ale nezapomíná ani na pomoc rodinám s dětmi. Od příštího roku by se proto měly zvýšit přídavky na děti. Z dnešních 700 korun stoupnou o 300 korun měsíčně. Nárok na ně navíc bude mít více rodin – nově by na něj měly dosáhnout rodiny s příjmy až do 2,7 násobku životního minima a kde alespoň jeden z rodičů pracuje. Celkem se změna dotkne až 140 tisíc dětí.

„Děkuji všem poslancům a poslankyním, kteří dnes zvedli ruku pro pozměňovací návrhy. Je to jedno z opatření, kterým jsme chtěli pomoct neúplným rodinám, které jsou často úplně nad tou hranicí, i když jen těsně, kdy doteď neměli na přídavek na děti nárok,“ upřesnila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

„Dnes jsme pomohli prakticky všem v tomto státě. Zaměstnancům, rodinám s dětmi a seniorům. Těm všem se na základě schválených pozměňovacích návrhů zvýší jejich příjmy. A myslím si, že to jsou skupiny, které si to zaslouží,“ shrnul předseda Poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák.

Obě předlohy nyní musí posoudit senátoři a podepsat prezident.

zdroj: https://www.cssd.cz/media/tiskove-zpravy/zlepsujeme-zivotni-uroven-rodin-s-detmi-a-senioru-od-pristiho-roku-si-vyrazne-polepsi/

Můžete zanechat svůj komentář: