Bez razantního zvýšení platů a mezd hrozí sociálním službám kolaps

Bez razantního zvýšení platů a mezd hrozí sociálním službám kolaps

Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče navrhuje zrušit první tři platové tabulky a převést pracovníky v sociálních službách a sociální pracovníky do tabulek, podle kterých jsou odměňováni zdravotničtí pracovníci. Na tiskové konferenci to řekla předsedkyně odborového svazu Dagmar Žitníková. Připomněla, že se zrušením prvních tabulek před rokem a půl souhlasili zástupci vlády, ale konkrétně vyřešeno není. Pokud nedojde k nápravě, hrozí kolaps sociálních služeb.

Jednou z hlavních příčin tohoto kolapsu je neakceptovatelné finanční ohodnocení jak pracovníků v přímé péči, tak i ostatních profesí působících v sociálních službách. Odbory se sociálním službám a podmínkám zaměstnanců věnuje dlouhodobě. Situace se začíná v poslední době dramaticky zhoršovat.

Dochází k tomu, že je v těchto službách čím dál větší nedostatek pracovníků. Platy zaměstnanců jsou katastrofální. Nelze se pak divit, že za odcházející pracovníky nepřicházejí noví. Začínají se na nás obracet kolegové z odborových organizací, kteří nás upozorňují, že situace v regionech je skutečně vážná. Zaměstnanci, kteří se starají o klienty v sociálních službách v přímé péči, dostávají okolo 18 tisíc korun měsíčně hrubého. A to četně přesčasové práce, odpracovaných sobot a nedělí a včetně nočních směn,“ říká Dagmar Žitníková.

Odborový svaz se zvyšování platů a mezd zaměstnancům sociálních služeb věnuje dlouhodobě. O této problematice jednala také tripartita. Vláda by chtěla zrušit první dvě platové tabulky a posunout zaměstnance do třetí platové tabulky. „Podle nás je pro zaměstnance takové navýšení nedostatečné. Zrušení první tabulky představuje devítiprocentní nárůst ze základního platu, u tabulky číslo dva asi pětiprocentní nárůst základního platu. Pro porovnání, růst o devět procent by byl ze základu deset nebo jedenáct tisíc korun. Práce zaměstnanců v přímé péči je již dlouho nesmírně podhodnocena a proto je potřeba, aby došlo k výraznějšímu růstu platů,“ řekla Žitníková.

Odbory proto žádají, aby vláda rozhodla o tom, že zaměstnance, kteří přímo pečují o klienty a sociální pracovníky přeřadila do tabulek, ve kterých jsou zařazené například zdravotní sestry. „Před mnoha lety, kdy začal fungovat nový zákon o sociálních službách, tak ve všech domovech důchodců a ostatních sociálních zařízeních pracovali hlavně zdravotníci, kteří byli zařazeni do zdravotnických platových tabulek. Bohužel později byli přeřazeni do jiných tabulek a přišli až o 17 procent svých platových tarifů. To je velký dluh, který zatím ještě nikdo nevyřešil. My jsme tuto otázku otevírali již několikrát a letos o tom chceme jednat na patřičných místech, včetně tripartity. Zaměstnanci v sociálních službách chybí čím dál citelněji. Noví nepřicházejí a je problém udržet stávající zaměstnance. Jako má ČMKOS kampaň Konec levné práce, učitelé Konec levných učitelů a podobně, tak bychom i my chtěli Konec levné práce ve zdravotnických službách,“ uzavřela Dagmar Žitníková.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6443-3/bez-razantniho-zvyseni-platu-a-mezd-hrozi-socialnim-sluzbam-kolaps-

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.