Odbory i zaměstnavatelé odmítají návrh zákona o univerzitních nemocnicích

Odbory i zaměstnavatelé odmítají návrh zákona o univerzitních nemocnicích

Zdravotnické odbory odmítají předložený návrh zákona o univerzitních nemocnicích. „Zásadně nesouhlasíme se zdůvodněním ministerstva zdravotnictví, z jeho dílny návrh zákona pochází, že nová právní úprava je nutná, protože příspěvkové organizace jsou zastaralá a nevyhovující forma nemocnic. Není to pravda! Naše příspěvkové organizace jsou obdobou neziskových organizací běžně fungujících v zahraničí,“ zdůraznila na tiskové konferenci předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.

Odbory se obávají, že návrh zákona přináší největší odstátnění majetku ve zdravotnictví za posledních dvacet let. Podle nich v podstatě navazuje na někdejší reformu zdravotnictví, kterou uplatňovala ODS v čele s tehdejším ministrem zdravotnictví Tomášem Julínkem, a kterou tehdy odbory trefně nazvaly „velkou zdravotnickou loupeží“.

Fakultní nemocnice představují odhadem majetek v hodnotě okolo 60 miliard s ročním obratem kolem 100 miliard Kč.

„Ministerstvo zdravotnictví požádalo o sloučení připomínkového řízení, o zkrácení lhůty na pět dnů. Pečlivě a ve všech souvislostech posoudit za tak několik dnů závažnou právní normu bylo téměř nemožné. My jsme to ale zvládli, ale naše připomínky nebyly vypořádány. Proč ministerstvo zdravotnictví, které vede sociální demokrat, předkládá v šibeničním termínu před parlamentními volbami návrh zákona, jehož přijetí by mohlo ohrozit další fungování fakultních nemocnic,“ ptá se Dagmar Žitníková.

Ministerský návrh zákona navíc obsahoval paragraf 41, který umožňoval v období několika příštích měsíců sloučit, rozdělit a rozprodat ze současných organizací, které zřizuje ministerstvo, cokoliv. Stačilo, aby se dohodla ministerstva zdravotnictví a financí. V podstatě by to znamenalo na chvíli zhasnout, tedy situaci, kterou známe z dob privatizace v devadesátých letech minulého století. „Tento nebezpečný paragraf byl kvůli vlně odporu, kterou vyvolal, z návrhu zákona odstraněn,“ uklidňuje předsedkyně Žitníková. Hrozí však pod ní, že jej do návrhu zákon a snadno a nenápadně vrátí některý poslanec.

Návrh zákona o univerzitních nemocnicích odmítají zdravotnické odbory i zaměstnavatelé. Podle odborů je především nutné a žádoucí řešit poskytování nemocniční péče jako celek, vrátit se k záměru upravit fungování nemocnic zákonem, a to na neziskovém principu. Je nutné stanovit síť nemocnic a řešit jejich součinnost.

„Zdravotnictví má velmi vážné problémy, zvláště personální, které již zcela konkrétně ohrožují dostupnost a kvalitu poskytované péče. Místo jejich urgentního řešení bylo otevřeno téma univerzitních nemocnic a je vyvíjen obrovský tlak, aby se právě tento návrh zákona podařilo schválit ještě do konání parlamentních voleb. Proč, komu to prospěje, kdo z toho očekává zisk? Zaměstnanci, nemocnic e, univerzity ani stát to nebudou. Kdo tedy,“ ptá se výmluvně Dagmar Žitníková.
Odborový svaz požaduje, aby Poslanecká sněmovna projednávání vedeného přerušila a místo toho ihned řešila pomoc zaměstnancům ve zdravotnictví novelou zákoníku práce. Odboráři rovněž žádají poslance, aby podpořili poslanecký návrh bývalého předsedy ČMKOS a nyní předsedy poslaneckého Výboru pro sociální politiku Jaroslava Zavadila, kterým se sjednotí odměňování v lůžkových zdravotnických zařízeních pod systém platů.

„Sjednocení odměňování je transparentním prvkem v oblasti ekonomiky nemocnic. Jako jediné zaručí vládou, zaměstnavateli a odbory dohodnuté zvýšení odměn za práci a bude působit jako stabilizační prvek v současné personální krizi. Je předpoklad, že část zaměstnanců, kteří zvažují odchod z nemocnic, po této změně na svých pracovištích zůstane,“ řekla Žitníková.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6484-3/odbory-i-zamestnavatele-odmitaji-navrh-zakona-o-univerzitnich-nemocnicich

Můžete zanechat svůj komentář: