Škoda Auto připlatí zaměstnancům za přesčasy

Škoda Auto připlatí zaměstnancům za přesčasy

V mladoboleslavské automobilce Škoda skončilo kolektivní vyjednávání. Odborům Kovo se podařilo prolomit takzvaná flexikonta, v rámci nichž chodili zaměstnanci do práce také na šesté noční směny. Ty již nebudou povinné, pokud se zaměstnanec nechá zastoupit jiným kolegou z jiné směny, který má o přivýdělek zájem. Od května navíc všichni, kteří odpracují noční směnu z pátku na sobotu, dostanou o 400 korun vyšší motivační částku za jednu směnu, ke své mzdě a příplatkům inkasují ještě 1200 korun navíc.

Zaměstnancům automobilky se s platností od 1. května snížil počet možných přesčasů v rámci flexikontových směn, tedy směn navíc, na polovinu. Doteď mohli ročně odpracovat až 120 hodin nad rámec své pracovní doby, nově to bude šedesát. Prodloužila se i tepelná přestávka, tedy bezpečnostní přestávka pro lidi pracující ve vyšších teplotách, z pěti na deset minut.

Odboráři našli s automobilkou kompromis ve všech projednávaných bodech kolektivního vyjednávání a uzavřeli dohodu. Uvedl to asistent předsedy Odborů Kovo MB Milan Šprencl.


Kolektivní vyjednávání se letos netýkalo mezd. Mzdové podmínky pro letošní rok byly dohodnuty již loni s tím, že tarify vzrostly o tři procenta již od ledna letošního roku.

V rámci vyjednávání byla také zvýšena odměna při odchodu do důchodu nebo do invalidního důchodu pro zaměstnance, kteří ve firmě pracovali nepřetržitě delší dobu. Po deseti letech zaměstnání dostane pracovník dva průměrné výdělky, po čtyřiceti letech zaměstnání pět průměrných platů. Průměrná hrubá dělnická mzda je ve Škodovce 36 tisíc korun.

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky dostanou letos také rekordní bonus 41 tisíc korun hrubého. Jde o meziroční nárůst o 37 procent. Kromě výplaty variabilního bonusu obdrží zaměstnanci již dohodnutou jednorázovou platbu 4000 korun. Za duben tak zaměstnanci v květnu obdrží ke svému platu dalších 45 tisíc korun. Podle odborářů investuje Škoda také dva miliony eur na zlepšení pracovních podmínek a ergonomie, včetně rozšíření chráněných míst.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6489-3/skoda-auto-priplati-zamestnancum-za-prescasy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.