V Česku chybí tisíce pečovatelů pro seniory a postižené

V Česku chybí tisíce pečovatelů pro seniory a postižené

V Česku chybí několik tisíc pracovníků, kteří by se starali o seniory a postižené. Sociální služby kvůli nízkým výdělkům obtížně konkurují jiným zaměstnavatelům, zaměstnance se jim nedaří získávat a udržet. Hrozí tak omezení péče, plyne z vyjádření Asociace poskytovatelů sociálních služeb (APSS), zástupců zařízení i jednotlivých krajů.

„Pokud nebude dostatek personálu, bude se snižovat kvalita péče a nebudou přijímáni noví klienti. Na to, že se situace zhoršuje a narůstá přetěžování pracovníků, jsme upozorňovali už před dvěma lety. Na 30 bezmocných klientů je třeba jeden zaměstnanec, který se tak dostává do neřešitelných situací,“ uvedla předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková.
Podle statistického úřadu dosáhla loni v ČR průměrná mzda 27 589 korun. Podle informačního systému o průměrném výdělku pečovatelé a pečovatelky v domovech či domácnostech seniorů měli v průměru 19 058 korun hrubého. Polovina z nich si nevydělala ani 18 821 korun. Podle prezidenta APSS Jiřího Horeckého tak sociální služby mohu těžko konkurovat jiným zaměstnavatelům. Podotkl, že nástupní plat v jednom z obchodních řetězců je přes 20 000 korun.Podotkl, že nástupní plat v jednom z obchodních řetězců je přes 20 000 korun.


V Praze se průměrný plat loni dostal na 35 187 korun a nezaměstnanost v březnu klesla na 3,17 procenta. V hlavním městě chybí až 250 pracovníků, kteří by se přímo starali o seniory a postižené. „Situace se zhoršuje. Při této platové politice je do budoucna zcela nereálné, aby nedocházelo ke snižování kapacit,“ řekl viceprezident APSS a ředitel domova Palata pro zrakově postižené Jiří Procházka.
Pečovatele a pečovatelky hledají zařízení i v Německu a Rakousku. Někteří zaměstnavatelé požadují jen základy němčiny. V obou zemích už řada českých ošetřovatelek a ošetřovatelů pracuje. Odboráři varují před tím, že by čeští pracovníci mohli do ciziny odcházet ještě víc.
Odbory a asociace žádají vládu, aby na zvýšení výdělků našla peníze. Ministerstvo práce chce situaci řešit zrušením tří z devíti platových tabulek. Pracovníci z nižších tarifů by se od července posunuli do vyšších a přilepšili si. Návrh, podle něhož by stát měl na odměňování ve druhém pololetí najít navíc 1,08 miliardy a kraje a obce 763,9 miliónu, by měla projednat vláda.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6493-3/v-cesku-chybi-tisice-pecovatelu-pro-seniory-a-postizene

Můžete zanechat svůj komentář: