Stačí vláda rozhodnout o zvýšení minimální mzdy a vyšších platech?

Stačí vláda rozhodnout o zvýšení minimální mzdy a vyšších platech?

Ohlášený konec vlády znamená, že některé očekávané zákony a především vládní nařízení možná spadnou pod stůl. Bylo by tomu tak zejména v případě předčasných voleb, část připravovaných předpisů ale zřejmě nespatří světlo světa ani v případě, že poslanecká sněmovna vydrží až do října. V ohrožení je například zvýšení minimální mzdy nebo platů zaměstnanců ve veřejném sektoru.

Vláda za obvyklých okolností jednak předkládá zákony poslancům, ale také může leccos měnit i bez parlamentu svými nařízeními. Vydávat je může i vláda v demisi, jak ostatně před čtyřmi lety ukázal Rusnokův kabinet. Přesto prohlášení Bohuslava Sobotky (ČSSD), že do podá demisi, vyvolává nejistotu, co bude s některými připravovanými novinkami.


Jde například o úroveň minimální mzdy. Sobotkův kabinet ji měl podle koaliční smlouvy během svého mandátu přiblížit 40 procentům průměrné mzdy. Premiér ještě den předtím, než ohlásil demisi, říkal, že chce minimální mzdu zvýšit ze současných 11 tisíc na 12 200 měsíčně.
„Důvod je ten, že se státu daří, ekonomika funguje a je důležité, aby se zlepšila životní úroveň občanů,“ řekl Sobotka na prvomájové slavnosti ve Vyškově.
Podobně se již koncem dubna vyjádřil ministr financí Andrej Babiš (ANO), který zvýšení minimální mzdy nepovažuje za problém. Konstatoval, že i tak „zaměstnavatelé musí platit víc, protože nejsou lidi“.
Svým nařízením chtěla vláda také zvýšit platy pro zaměstnance ve veřejné sféře – například učitele nebo zdravotníky. Zatím nebylo jasné o kolik – odbory chtěly přidat od září o deset procent, premiér Sobotka hovořil o „dalším růstu platů“ k počátku příštího roku.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula ale očekává, že ani demise neznamená, že by platy nakonec nerostly. „To, že by členové vlády a premiér byly v demisi, neznamená, že jim najednou upadly ruce i s papíry, které měli v rukou,“ řekl. Odborům hodně záleží na vyjednávání o platech a minimální mzdě. Středula proto očekává, že naplánované červnové jednání proběhne a vláda bude na zvýšení platů dále pracovat.

zdroj: http://www.e-sondy.cz/aktualne/6504-3/staci-vlada-rozhodnout-o-zvyseni-minimalni-mzdy-a-vyssich-platech

Můžete zanechat svůj komentář: