Mezinárodní den sester a ošetřovatelství se slaví každý rok 12. května

Mezinárodní den sester a ošetřovatelství se slaví každý rok 12. května

Mezinárodní den sester je oslavován na celém světě vždy 12. května u příležitosti výročí narozenin Florence Nightingale.

Florence Nightingale Původně pracovala v nemocnici jako dobrovolnice. Organizovala ošetřování britských vojáků. Kladla důraz na světlo, teplo, čistý vzduch, čistotu a klid. Nevěřila v existenci mikroorganismů. Podařilo se jí snížit úmrtnost ze 40% na 2%. V roce 1860 založila ošetřovatelskou školu. Existovala škola pro platící na 2 roky (dcery z bohatých rodin), pro neplatící na 1 rok a ty to měli pak jako povolání. Byla tou, která stanovila náplň práce sestry, její zodpovědnost a samostatnou roli. Je považována za zakladatelku moderního ošetřovatelství, která se zasloužila o rozvoj a zlepšení zdravotní péče v 19. a 20. století po celém světě.

Florence Nightingale

Zajímavost: 12.květen připadá také na den CFS (chronický únavový a imunitní dysfunkční syndrom), kterým trpěla dle dostupných zdrojů také Florence Nightingale a mnoho let byla upoutána na lůžko.

V tento den se zaslouží velikánským díkem poděkovat nejen setřičky a ošetřovatelky, ale i ostatní pomocný zdravotní personál neboť všichni odvádí náročnou, ale kvalitní práci.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.